NUSKĘSTI GALI BET KAS, BET NETURĖTŲ NIEKAS!

Nuo 2021 m. kasmet liepos 25 d. minima Pasaulinė skendimo prevencijos diena. Ši pasaulinė iniciatyva yra galimybė priminti mirčių paskendus tragišką ir ilgalaikį poveikį šeimoms ir bendruomenėms bei pasiūlyti gyvybę gelbstinčius sprendimus.

2022 m. Pasaulinės skendimo prevencijos dienos tema – „Nors viena priemonė skendimo prevencijai“, o rekomenduojamas šūkis – „Nuskęsti gali bet kas, bet neturėtų niekas!“.

Kasmet pasaulyje nuskęsta 236 000 žmonių, ir tai nėra galutinis skaičius, nes neįtrauktos su transportu susijusios žūtys vandenyje ir potvynio aukos. Vien potvyniai paveikia milijonų žmonių gyvenimus visame pasaulyje. Daugiau nei 90 % mirčių paskendus įvyksta upėse, ežeruose, šuliniuose ir buitinėse vandens laikymo talpyklėse. Skirtumas tarp šalių, kuriose yra mažiausias ir didžiausias paskendimo rodiklis, siekia net 68 kartus. Daugiausia žmonių paskęsta mažiau išsivysčiusiose šalyse, ypač kaimo vietovėse.

Paskendimas yra viena iš dešimties pagrindinių 1–24 metų vaikų ir jaunuolių mirties priežasčių.

2021 m. Lietuvoje paskendo 144 žmonės, t. y. daugiau nei 5 atvejai 100 000 gyventojų. 2021 m. Šiaulių rajone nepaskendo nei vienas žmogus, 2020 m. paskendo 6 žmonės (9,64 atvejai 100 000 gyv.).

Nors skendimų per pastaruosius 20 metų Lietuvoje labai sumažėjo, tačiau Lietuva vis dar priskiriama prie tų šalių, kuriose situacija yra labai bloga ir reikia imtis neatidėliotinų priemonių ją gerinti.

Pagrindinės pasaulinės žinutės, į kurias būtina atkreipti dėmesį, siekiant visame pasaulyje užkirsti kelią skendimui:

  • pasaulinė skendimo prevencijos diena bus minima kasmet liepos 25 d.;
  • ši diena ir ją paskelbusi JT rezoliucija yra unikali galimybė atkreipti dėmesį į skendimo prevencijos problemą ir paskatinti veiksmus, galinčius išgelbėti daugiau gyvybių;
  • paskendimas – tyli mirčių, kurių galima išvengti, epidemija;
  • skendimas yra problema, kuri liečia visas pasaulio tautas;
  • paskęsti gali bet kas, bet neturėtų niekas!
  • kiekvieno skendimo galima išvengti;
  • visi galime imtis veiksmų, kad išvengtume skendimų.

PSO išskiria tokius prioritetus:

  • barjerų, apribojančių priėjimą prie vandens įrengimas;
  • vaikų ugdymo įstaigoms saugių vietų, esančių atokiau nuo vandens, parinkimas;
  • plaukimo, saugaus elgesio vandenyje ir prie vandens, saugaus gelbėjimo įgūdžių mokymas;
  • pirmosios pagalbos mokymas;
  • saugaus plaukiojimo valtimis, laivybos taisyklių nustatymas ir vykdymas;
  • potvynių rizikos valdymo tobulinimas (šalims, kurioms tai yra aktualu).

Pasaulinė skendimo prevencijos diena suteikia puikią galimybę kiekvienam atkreipti dėmesį į skendimo mastą ir prevenciją visame pasaulyje ir artimoje aplinkoje.

Paskendimas nėra nelaimingas atsitikimas ar likimas. Jo galima išvengti, įdėjus kartais net visai nedaug pastangų. Minėdami Pasaulinę skendimo prevencijos dieną, visi galime įsipareigoti padaryti nors po vieną veiksmą, apsaugant save, savo artimuosius, šalies ir pasaulio žmones.

Parengta pagal Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus informaciją

 

Šiaulių rajono visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Raminta Maciūnaitė