RENGINYS ŠIAULIŲ R. KAIRIŲ JUNGTINĖS MOKYKLOS KAIRIŲ BEI PAKAPĖS SKYRIUOSE „PIRMOS PAGALBOS TEIKIMAS“

Šiaulių r. Kairių jungtinės mokyklos Kairių bei Pakapės skyriuose vyko renginys apie pirmos pagalbos teikimą su visuomenės sveikatos specialiste Indre Budrevičiūte. Mokėjimas tinkamai atlikti pradinį žmogaus gaivinimą ir suteikti pirmąją pagalbą yra itin svarbus gelbstint žmogaus gyvybę. Renginio metu mokiniams buvo pristatomi pirmos pagalbos pagrindai, rodoma pirmos pagalbos teikimo vaizdinė medžiaga. Susipažinus su vaizdine medžiaga mokiniai atliko gaivinimą pasitelkiant į pagalbą gaivinimo manekeną. Taip pat labai svarbu žinoti, ką reikia daryti užspringus kitam asmeniui. Naudojantis užspringimo (atspringimo) liemene buvo mokomasi pagelbėti užspringus maistu. Renginio pabaigoje mokiniai prisiminė bintavimo pagrindus ir pagalba susižeidus.

UŽSPRINGIMAS

  • Įtarę užspringimą, nukentėjusio klauskite: „ar jūs užspringote?“, „ar galite kalbėti?“ Jei kvėpavimo takai visiškai užkimšti, žmogus kalbėti negalės.
  • Jeigu nukentėjusysis gali kalbėti ir kosėti, nieko nedarykite, tik skatinkite nukentėjusįjį kosėti. Stiprus kosulys yra geriausia svetimkūnio pašalinimo priemonė.
  • Jei nukentėjusysis negali kalbėti ir kosėti, 5 kartus stuktelkite per nugarą į tarpumentę. Jei tai nepadeda 5 kartus spustelkite viršutinėje pilvo srityje (atlikite Heimlicho manevrą).
  • Jei tai nepadeda, kartokite veiksmus: 5 kartus stuktelkite į tarpumentę ir 5 kartus spustelkite viršutinėje pilvo srityje.

SVARBU!

Jeigu nukentėjusysis gali kalbėti ir kosėti, nieko nereikia daryti, tik skatinti jį kosėti. Jei nukentėjusysis prarado sąmonę, kvieskite GMP, pradėkite gaivinti (atlikite 30 krūtinės paspaudimų ir 2 įpūtimus).

Parengta remiantis Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos informacija

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Indrė Budrevičiūtė