ĮVEIKTI DEPRESIJĄ – ĮMANOMA

By 2021-10-0417 balandžio, 2023Aktualijos, Psichikos sveikata

Spalio 1 d. minima Europos depresijos diena, kuria siekiama atkreipti pasaulio dėmesį į vieną labiausiai paplitusių psichikos sveikatos sutrikimų Europoje.

Depresija yra psichikos sveikatos sutrikimas, kai asmuo kenčia dėl liūdnos nuotaikos, sumažėjusių interesų ir pasitenkinimo, sumažėjusios energijos, padidėjusio nuovargio, mažo aktyvumo, tai trukdo kasdieniniam gyvenimui. Jam būdingas sulėtėjęs mąstymas ir judesiai, dėl energijos, produktyvumo bei socialinio aktyvumo gali kilti sunkumų darbe bei santykiuose su kitais.

Sergant depresija nuotaika būna bloga kasdien didžiąją dienos dalį bent dvi savaites iš eilės ir tai paveikia sergančiojo kasdienį gyvenimą.

Depresijos simptomai

Pagrindiniai depresijos simptomai yra:

 • Pablogėjusi nuotaika, pasireiškianti kasdien didžiąją dienos dalį.
 • Sumažėję interesai ir pasitenkinimas, prarandamas susidomėjimas – tai, kas anksčiau kėlė malonumą ir pasitenkinimą, nebesukelia šių jausmų.
 • Sumažėjusi energija, padidėjęs nuovargis, mažas aktyvumas.

Kiti dažni depresijos simptomai:

 • Sunku susikaupti, atlikti užduotis, skundžiamasi pablogėjusia atmintimi, pastebima pavėluota reakcija pokalbių metu, lėta kalbėsena
 • Sumažėjusi savivertė ir pasitikėjimas savimi.
 • Perdėtas kaltės jausmas, savigrauža.
 • Pesimizmas dėl ateities.
 • Sutrikęs miegas. Dažniausiai – nemiga, bet taip pat gali būti perdėtas mieguistumas, reikėtų atkreipti dėmesį į ankstyvus prabudimus, dažnai keliomis valandomis prieš įprastą prabudimo laiką.
 • Pasikeitęs apetitas (sumažėjęs ar padidėjęs), tai gali sukelti kūno svorio pokyčius. Kartais visai prarandamas skonio jausmas.
 • Beprasmybės ir beviltiškumo jausmas, mintys apie mirtį ir savižudybę.
 • Sergant depresija, ji gali komplikuotis į priklausomybę nuo alkoholio arba kitų psichoaktyvių medžiagų, įskaitant ir priklausomybę nuo raminančių ar migdomųjų vaistų.
 • Seksualinio aktyvumo pasikeitimo simptomai – sumažėjęs seksualinis susidomėjimas, potraukis ir aktyvumas.

Depresija nebūtinai pasireiškia visais išvardintais simptomais. Net sergantiems sunkia depresija, gali pasireikšti ne visi simptomai. Todėl jei jums būdingi bent keli iš jų, rekomenduojama pasikonsultuoti su psichikos sveikatos priežiūros specialistu, ypač jei turite minčių apie mirtį ar savižudybę.

Depresija – išgydoma liga

Depresija (net ir jos sunkiausios formos) yra išgydoma, o taikant Jums tinkamus gydymo, įveikimo ir savipagalbos būdus prognozės yra labai palankios. Daugiau nei 80% žmonių, patiriančių depresiją, gali sėkmingai pasveikti. Taigi sakome taip – galite įveikti depresiją. Žinoma, kuo anksčiau kreipsitės pagalbos, kuo geriau pavyks susivokti, kokios Jūsų asmeninės depresijos priežastys ir kaip geriausiai galite su šiais sunkumais tvarkytis, tuo didesnė sėkmės tikimybė ir tuo mažesnė depresijos pasikartojimo tikimybė ateityje.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė