COVID-19 vakcinos. GALIMAS ŠALUTINIS VAKCINŲ POVEIKIS

By 2021-09-0317 balandžio, 2023Aktualijos, COVID-19

Ko tikėtis, pasiskiepijus vakcina nuo COVID-19? Pirmiausia to, kad šalutiniai poveikiai gali būti! Tai yra natūrali organizmo reakcija.

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) pastaruoju metu sulaukia daugybės skambučių ir klausimų apie galimus šalutinius COVID-19 vakcinų poveikius. Dalinamės svarbiausia informacija ir primename, kad:

1)    Pagrindiniai nuo COVID-19 ligos paskiepytų žmonių pranešimai apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas (ĮNR) – tai skausmas, patinimas ir paraudimas injekcijos vietoje, rankos skausmas, šaltkrėtis, galvos skausmas, bėrimas ir karščiavimas. Dažniausiai šios reakcijos buvo lengvos arba vidutinio sunkumo ir praeina po kelių dienų.

 2)    Visus, patyrusius šalutinį COVID-19 vakcinų  poveikį, labai ragintume apie tai pranešti VVKT. Pranešimą galima pateikti šiais būdais:

–       tiesiogiai užpildant formą internetu https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv;

–       užpildant pranešimo formą, skirtą pacientams (ją galima rasti   https://www.vvkt.lt/index.php?4004286486) ir atsiunčiant elektroniniu paštu  (adresu NepageidaujamaR@vvkt.lt);

–       nemokamu telefonu 8 800  73 568.

 3)    Taip pat atkreipiame dėmesį, kokiais atvejais turėtų būti teikiami pranešimai apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas (ĮNR) į vakciną:

–       kai yra įtariamas ryšys su konkrečia vartota vakcina,

–       kai kyla abejonių dėl ĮNR ir vaisto / vakcinos vartojimo priežastinio ryšio.

4)    Teikiant pranešimą apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, VVKT nereikia pateikti savo asmeninių duomenų. VVKT prašo pateikti tik kontaktinę informaciją, kad reikalui esant, būtų galima susisiekti. Visi pranešime pateikti duomenys yra saugūs ir konfidencialūs. Jei pacientas nenori pranešimo apie patirtą ĮNR pateikti pats, gali paprašyti, kad tai už jį padarytų kitas asmuo, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros specialistas ar vaistininkas. Tačiau VVKT būtina žinoti asmens, patyrusio ĮNR, amžių ir lytį, nes ši informacija yra svarbi tiriant ir vertinant veiksnius, dėl kurių kai kurie pacientai gali patirti tam tikras nepageidaujamas reakcijas.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė