Vasarą, besidžiaugiant saulėtais ir šiltais orais, pramogautojai dažnai užmiršta pasirūpinti saugumu. Ypač dažnai tai nutika prie vandens telkiių, besimaudant ir šokinėjant į vandenį, ypač nežinomose vietose. Susižaloję nugarą ar kaklą, kartu galime susižaloti ir stuburą bei pažeisti stuburo smegenis. Patyręs tokią traumą žmogus dažniausiai lieka neįgalus. Tačiau, jei neįtarę sužalojimo judiname nukentėjusįjį, galime dar labiau pažeisti stuburą.
Kaip atpažinti?
Įtarti stuburo sužalojimą galima, kai:
- Traumuotas žmogus nesąmoningas;
- Negali pajudinti galūnių (paralyžuotas);
- Atsiranda skausmas minkštųjų audinių sužalojimai stuburo projekcijoje, deformacija stuburo srityje;
- Jutimų sutrikimai (deginimas, dilgčiojimas)
Jei įtariate stuburo pažeidimą, nekeiskite sužeistojo padėties (jei situacija negresia jo gyvybei), bet skubiai kvieskite greitąją medicinos pagalbą 112.
Jei reikia atversti nukentėjusįjį ant nugaros (jis be sąmonės, reikia gaivinti), verskite taip, kad galva, kaklas ir visas stuburas būtų vienoje tiesėje (pavyzdžiui, po automobilių avarijos negalima nukentėjusiojo traukti iš automobilio neuždėjus įtvaro!). Kaip kaklo įtvarus galite naudoti drabužių ritinėlius. Paguldę nukentėjusįjį ant kieto pagrindo (tiks kelios plačios lentos, medžio drožlių plokštė, lygios durys ir t.t.), padėkite po šonais ir abipus galvos standžiai susuktus audinio, drabužių ritinėlius ir pririškite taip, kad vežant į gydymo įstaigą nukentėjusiojo kūno padėtis nekistų. Pririškite rankas. Sužeistąjį kelkite ne mažiau kaip keturiese (vienas turi prilaikyti galvą). Jeigu reikia gaivinti (daryti dirbtinį kvėpavimą ir išorinį širdies masažą), tai darykite pagal visas gaivinimo taisykles, nukentėjusįjį atsargiai paguldę ant nugaros.
PIRMOJI PAGALBA
- Neleiskite judėti nukentėjusiajam
- Galvą fiksuokite rankomis patogioje (neutralioje) pozicijoje
- Galvą fiksuokite ir stebėkite būklę, kol atvyks greitoji medicinos pagalba
- Jei reikia atverskite nukentėjusįjį ant nugaros (jis be sąmonės, reikia gaivinti, verskite jį taip, kad galva, kaklas ir visas stumbras būtų vienoje tiesėje.
GALVOS NEUTRALIOS PADĖTIES STABILIZAVIMAS RANKOMIS
- Suimkite nukentėjėlio galvą rankomis iš abiejų pusių.
- Atsargiai laikykite, kad galva sudarytų vieną liniją su kūnu tokios padėties, kokią radote.
- Stenkitės nejudinti nukentėjėlio apatinės kūno dalies. Taip laikykite galvą iki to momento, kol atvyks greitoji medicinos pagalba.
SVARBU!
- Neleiskite nukentėjusiajam judėti;
- Kvieskite greitąją medicinos pagalbą;
- Fiksuokite galvą rankomis, kol atvyks greitoji medicinos pagalba;
- Stebėkite gyvybinius požymius – sąmonę (ar kalbinamas žmogus atsako), pulsą ir kvėpavimo takus ir įvertinkite kvėpavimą; jei jis nekvėpuoja, pradėkite gaivinimą (30 krūtinės paspaudimų ir 2 įpūtimai).
Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai linki visiems saugios vasaros!
Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė, Viktorija Strazdinienė