PIRMOJI PAGALBA. KRAUJAVIMO STABDYMAS. TURNIKETO UŽDĖJIMAS.

By 2021-06-0717 balandžio, 2023Aktualijos, Traumos ir nelaimingi atsitikimai

Įvairių nelaimių ar nelaimingų atsitikimų metu pirmiausia pastebimas kraujas, todėl laiku suteikta pirmoji pagalba kraujuojant – itin svarbus, tačiau tuo pačiu didelės atsakomybės reikalaujantys veiksmas. Dauguma žmonių išsigąsta, pamatę kraują. Tai yra normalu. Žinojimas, kaip taisyklingai suteikti pagalbą stipraus kraujavimo atveju, padeda nepasimesti ir laiku suteikti efektyvią pagalbą.

Išorinis kraujavimas yra stiprus, jei matote srove tekantį kraują arba krauju sparčiai mirksta drabužiai. Tokį kraujavimą būtina stabdyti nedelsiant, nelaukiant medikų, nes žmogus iš stambiųjų kraujagyslių gali mirtinai nukraujuoti per 1,5 min.

Liepkite šalia esantiems kviesti medikus telefonu 112. Jei šalia nieko nėra, kvieskite medikus sustabdę kraujavimą. Įsitikinkite, kad negresia pavojus ir suteikite pagalbą nukentėjusiam.

 1. Užsidėkite pirštines, spauskite rankomis kraujuojančią vietą.

Tai pats svarbiausias žingsnis. Jo esmė yra užspausti kraujagyslę iš kurios kraujuoja. Kraujas turi sukrešėti, kad galėtų prasidėti gijimo procesas ir sustotų kraujavimas. Rankos pirštais arba delnu mechaniškai spauskite kraujuojančią vietą. Uždenkite žaizdą specialiu tvarsčiu (gazu) ar švariu audiniu ir stipriai prispauskite ranka. Toks spaudžiamasis tvarstis sulaiko kraują žaizdoje ir padeda sulipti kraujo komponentams – suformuoja krešulį. Jei tvarstis permirksta krauju, uždėkite antrą sluoksnį. Niekada nenuimkite tvarsčio. Nuimant krauju permirkusį tvarstį nuo žaizdos, kartu nusiima ir gyvybingi krešėjimo faktoriai, todėl kraujavimas tęsiasi toliau.

2. Užsidėkite pirštines, uždėkite tvarstį ir spauskite rankomis.

Norėdami, kad žaizdos spaudimas išliktų ir gazas nenuslystų, žaizdą sutvarstykite bintu ar kita švaria medžiaga. Kad spaudimas būtų dar stipresnis ant gazo ir sutvarstytos žaizdos uždėkite kietą daiktą (neišvyniotą binto volelį, cigarečių pakelį, mobilujį telefona) ir jį pritvirtinkite bintu ar kita tvarsliava. Toks tvarstis vadinamas spaudžiamuoju tvarsčiu, nes palaiko spaudimą kraujavimo židinyje. Jei kraujas persisunkė per tvarstį, nenuimkite krauju permirkusių, o uždėkite daugiau gazų ir tvarstį ant jau esančių tvarsčių.

3. Uždėkite turniketą.

Kaip uždėti turniketą?

 • Turniketas dedamas 5 cm aukščiau žaizdos (tarp žaizdos ir širdies).
 • Jeigu kraujavimo vieta nėra aiški ar nėra laiko apžiūrėti sužeidimo dėl nesaugios aplinkos, turniketas dedamas ant galūnės kuo aukščiau, nenuimant drabužių.
 • Dedant ant rūbų, būtina patikrinti, ar tarp turniketo ir galūnės nėra nereikalingų daiktų, tokių kaip raktai, telefonai, žiebtuvėliai ar kiti daiktai, kurie gali trukdyti tinkamai užveržti turniketu galūnės kraujotaką.
 • Uždėjus turniketą, suktuką užveržti iki galo arba taip, kad sustotų kraujavimas ir nebūtų jaučiamas periferinis pulsas. Veržimo suktuką užtvirtinti tam skirtoje vietoje.
 • Nepakankamai užveržus turniketo ir nesustabdžius arterinės kraujotakos, kraujavimas gali suintensyvėti.
 • Nepavykus sustabdyti kraujavimo vienu turniketu, uždėti antrąjį turniketą aukščiau pirmojo (tarp žaizdos ir širdies).
 • Uždėjus turniketą, būtina pažymėti uždėjimo laiką, tam skirtoje vietoje ant turniketo arba ant sužeistojo kūno užrašant raidę T ir uždėjimo laiką. Turniketas nenuimamas, kol nebus suteikta specializuota medicininė pagalba.
 • Komercinių turniketų konstrukcija gali skirtis, todėl rekomenduojama atidžiai persiskaityti konkretaus turniketo naudojimosi instrukciją. Visi turniketai turi būti pažymėti CE ir ISO ženklu.

Dėmesio! Turniketo atleidimas ar nuėmimas be specializuotų medikų priežiūros, pavojingas sužeistojo gyvybei!

Kraujavimas iš nosies

Kreiptis į medikus reikia, jei:

Į GMP:

 • Jei kraujavimas nesustoja ilgiau nei 20 minučių;
 • Jei kraujavimas prasidėjo po patirtos galvos traumos ar stipraus veido sutrenkimo.

Į ŠEIMOS GYDYTOJĄ:

 • Jei pastarosiomis savaitėmis padažnėjo kraujavimai iš nosies;
 • Jei kraujavimai prasidėjo vartojant kraują skystinančius vaistus (aspiriną ir pan.)

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Viktorija Strazdinienė