BIRŽELIO 5-OJI – PASAULINĖ APLINKOS APSAUGOS DIENA

By 2021-06-0417 balandžio, 2023Aktualijos, Aplinkos sveikata

Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną, minimą birželio 5-ąją,  inicijavo ir paskelbė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 1972 m. Stokholme vykusios tarptautinės konferencijos, skirtos globalinėms aplinkos problemoms spręsti, atidarymo metu. Konferencijos dalyviai – 115 šalių ir tarptautinių organizacijų atstovai – pareiškė, kad gamtos ištekliai, įvairios ekosistemos turi būti išsaugotos ateities kartoms.

Ši diena skirta paskatinti aplinkos apsaugą visame pasaulyje ir yra svarbi kiekvienam žmogui. Šiais metais norima atkreipti visuomenės dėmesį į ekosistemos atkūrimą. Ekosistemos apibrėžiamos kaip sąveika tarp gyvų organizmų – augalų, gyvūnų, žmonių – ir jų aplinkos. Tai apima ne tik gamtą, bet ir žmogaus sukurtas sistemas, tokias kaip miestai ar ūkiai.

Dėl žmogaus įsikišimo į natūralią ekosistemą kasmet prarandama daugiau nei 4,7 milijono hektarų miškų, per pastarąjį šimtmetį išnyko daugiau nei pusė pasaulio pelkių. Taip pasaulis netenka natūralių anglies dvideginio absorbentų, tokių kaip miškai bei durpynai, dėl to pasaulinė šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija augo trejus metus iš eilės.

Pakistanas – šių metų Pasaulinė aplinkos dienos organizatoriai – siūlo visiems susivienyti įkvepiantiems pokyčiams, pagalvoti apie vartojimą, tvarumą, ekologiją bei investavimą ir kurti ekologiškesnę ateitį. Visus susivienyti jie kviečia kampanijai su šūkiu „Permąstyti. Perdaryti. Atkurti“. Mes negalime atsukti laiko atgal, bet  visi gyvenantys šioje planetoje galime auginti medžius, apželdinti miestus, atsodinti parkus, keisti mitybą, išvalyti upių vandenį bei vandens telkinių pakrantes. Mes ta karta, kuri mokame sutarti su gamta.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Viktorija Strazdinienė