DARBUOTOJŲ SVEIKATA IR SAUGA: JA RŪPINTIS TURI KIEKVIENAS

By 2021-04-285 balandžio, 2024Aktualijos, Sveikatos sauga ir stiprinimas

Darbas yra neatsiejama suaugusio žmogaus gyvenimo dalis. Dažnas iš mūsų darbe praleidžiame apie trečdalį savo laiko, jis svarbus ne tik kaip pajamų šaltinis, bet ir kaip socializacijos bei saviraiškos vieta. 2001 m. Tarptautinė darbo organizacija balandžio 28-ąją paskelbė Darbuotojų saugos ir sveikatos diena.

Darbuotojų sauga ir sveikata – visos prevencinės priemonės, skirtos darbuotojų darbingumui,  sveikatai  ir  gyvybei  darbe išsaugoti,  kurios  naudojamos  ar  planuojamos  visuose įmonės veiklos etapuose, kad darbuotojai būtų apsaugoti nuo profesinės rizikos arba kad ji būtų kiek įmanoma sumažinta.

Darbuotojų sauga ir sveikata yra laikoma visuomenės sveikatos sritimi, kuri tiria darbuotojų ir žmonių ligų bei traumų tendencijas ir siūlo bei įgyvendina priemones jų prevencijai. Jos taikymo sritis yra plati ir apima įvairias disciplinas – nuo toksikologijos iki epidemiologijos, ergonomikos ir smurto prevencijos. Kaip ir kitose visuomenės sveikatos srityse – tarp vaikų ar senyvo amžiaus žmonių, taip ir darbe traumos dažniausiai ištinka nukritus. Taip pat didelė dalis sveikatos sutrikimų atsiranda dėl netinkamos darbo pozos ar pasikartojančių kūno judesių, kurie glaudžiai siejasi su ergonomika darbo vietoje.

Darbų saugos ir sveikatos srityje pagrindinis tikslas – sumažinti nelaimingų atsitikimų darbe skaičių iki 0, o prie šio tikslo turime prisidėti kiekvienas darbuotojas. Visgi kad ir kokiame kontekste yra siekiama šio tikslo, pagrindiniai darbuotojų saugos ir sveikatos principai išlieka nepakitę. Svarbiausios priemonės yra inžinerinės ir techninės, jos sukurtos taip, kad darytų tiesioginį poveikį rizikos šaltiniui jį pašalindamos, sumažindamos ar pakeisdamos. Kitos priemonės – organizacinės arba administracinės, skirtos elgesiui ir požiūriui keisti ir teigiamai saugos kultūrai skatinti.

COVID-19 pandemija paveikė beveik visus aspektus darbo rinkoje, pradedant viruso perdavimo darbo vietose rizika baigiant darbuotojų saugos ir sveikatos rizika, kuri atsirado dėl viruso plitimo švelninimo priemonių. Nuotolinio darbo organizavimas darbuotojams suteikė daug galimybių, tačiau taip pat sukėlė ir potencialias rizikas. 

COVID-19 pandemija privertė visuomenę, darbuotojus ir darbdavius stengtis įveikti iki šiol neturėtus iššūkius. Šiais metais Tarptautinė darbo organizacija Darbuotojų saugos ir sveikatos dienai priskyrė temą „Numatyti, pasiruošti ir reaguoti į krizes“, kad atkreiptų dėmesį į tvarios ir kritiškoms situacijoms atsparios darbuotojų saugos ir sveikatos sistemos sukūrimo būtinybę. 

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, siekdamas stiprinti visų Šiaulių rajono gyventojų, tarp jų ir darbuotojų, sveikatą kviečia dalyvauti organizuojamose veiklose:

Parengta remiantis Sveikatos mokslo ir ligų prevencijos centro informacija

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistai