SVEIKATOS PAMOKA „ŠIRDIS – ORGANIZMO VARIKLIS“ ŠIAULIŲ R. SOFIJOS IR VLADIMIRO ZUBOVŲ MOKYKLOJE

Širdis – tai raumeninis, netaisyklingo kūgio formos, apie kumščio dydžio ertminis organas, gulintis ant diafragmos ir užimantis didžiąją tarpuplaučio dalį: du trečdaliai guli kairėje, o vienas trečdalis – dešinėje nuo vidurinės krūtinkaulio linijos (dažnai klaidingai galvojama, kad širdis yra kairėje krūtinės ląstos pusėje). Širdis vidutiniškai sveria 250 – 350 g (moters mažiau nei vyro). Mokslininkų teigimu, žmogaus organizmo variklio pajėgumo užtektų gyventi net 150 metų.

Siekiant, kad širdis kuo ilgiau išliktų sveika ir darbinga, balandžio mėnesį Šiaulių r. Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų mokyklos mokiniams visuomenės sveikatos specialiste  vedė sveikatos pamoką „Širdis – organizmo variklis“. Pamokos metu mokiniai susipažino su širdies anatomija bei funkcijomis, prisiminė širdį stiprinančius  maisto produktus, aptarė veiksmus, kokių reikėtų imtis jai sustojus. Visi susidomėję klausėsi širdies plakimo garso, mokėsi skaičiuoti savo pulsą, matavosi kraujo spaudimą bei atliko pradinį žmogaus gaivinimą.

Staigus širdies sustojimas viena iš  pagrindinių mirties priežasčių. Sustojus širdžiai šalia esantys stebėtojai nedelsiant turėtų atlikti pradinį gaivinimą ir elektrinę defibriliaciją. Pradinis gaivinimas apima kvėpavimo ir kraujotakos palaikymą ir (ar) atkūrimą atliekant krūtinės ląstos paspaudimus ir dirbtinį kvėpavimą (įpūtimus).  Kvėpavimo ir kraujotakos palaikymas ir (ar) atkūrimas atitolina žmogaus mirties pradžią.

Jeigu žmogus sąmoningas, atsako ar sujuda, jo padėties keisti nereikia. Jei reikia, kviečiama GMP (greitoji medicinos pagalba) ir žmogus nuolat stebimas.

Jeigu žmogus nesąmoningas, nejuda ir neatsako, gaivintojas kviečia pagalbą. Atverti kvėpavimo takus, jeigu žmogus nekvėpuoja, pradedamas kvėpavimo ir kraujotakos palaikymas ir (ar) atkūrimas atliekant 30 krūtinės ląstos paspaudimų ir 2 įpūtimus (gaivinimo santykis 30:2). Paspaudimų greitis – mažiausiai apie 100 kartų per minutę, bet ne daugiau kaip 120 kartų per minutę, paspaudimų gylis – ne mažiau kaip 5 cm, bet ne daugiau kaip 6 cm; du įpūtimai neturėtų užtrukti ilgiau kaip 5 sekundes. Esant galimybei, kiek įmanoma greičiau panaudojamas automatinis išorinis defibriliatorius.

Pradinis suaugusiojo gaivinimas tęsiamas tol, kol:

  • atvyksta GMP;
  • atsiranda gyvybės požymių;
  • gaivintojas išsenka ir (ar) kyla tiesioginė grėsmė gaivintojo gyvybei.

Svarbu nepamiršti to, jog dauguma žmogaus organų yra poriniai – inkstai, plaučiai, akys, ausys. Vienam jų susirgus, jį pavaduoja kitas. O širdis yra viena, todėl labai  svarbu išsaugoti ją sveiką. Todėl, pajutus neigiamus kūno simptomus, būtina kreiptis į gydytoją.

Parengta pagal:

http://www.smlpc.lt

http://www.vaikosirdis.lt

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Viktorija Abromaitienė