PASAULINĖS BURNOS SVEIKATOS DIENĄ DĖMESYS FLUORO PREPATARŲ VARTOJIMUI

By 2021-04-2317 balandžio, 2023Aktualijos, Burnos sveikata

Sveikata yra subjektyvi būklė, o burnos sveikata – ne išimtis. Sistemingas taisyklingų burnos higienos įpročių laikymasis yra pamatinis veiksnys, siekiant išvengti periodonto ligų bei su jomis susijusio dantų netekimo. Minint pasaulinę burnos sveikatos dieną – kovo 20-ąją – norime informuoti apie fluoro preparatų svarbą ėduonies profilaktikai.

Svarbiausias dantų ir kaulų mikroelementas, būtinas normaliam dantų formavimuisi, augimui ir mineralizacijai yra fluoras. Fluoras turi didelį aktyvumą, todėl gamtoje randama jo tik fluorido pavidalu.  Fluoro yra maisto produktuose: tiek augalinės, tiek gyvulinės kilmės – geriamajame vandenyje, arbatžolėse, jūros žuvyje, jūros kopūstuose.

Didelė fluorido koncentracija yra dantų kietuosiuose audiniuose, ypač emalyje. Paviršiniuose emalio sluoksniuose ji labai svyruoja (0,5-3 mg F/g mineralinių medžiagų) ir mažėja, artėjant prie emalio-dentino ribos. Dantų emalyje pastoviai daugėja ar mažėja mineralų priklausomai nuo to, kokio rūgštumo burnoje terpė, kokia yra kitokių medžiagų, pvz, kalcio ar fosfatų, koncentracija burnoje. Dantų emalio demineralizaciją ir remineralizaciją galima suvokti kaip dinamišką procesą, apibūdinamą nuolatiniu kalcio ir fosfatų judėjimu iš dantų emalio ir atgal.

Fluoro poveikis:

  • sustiprina danties emalio atsparumą pH pokyčiams ir ėduoniui;
  • dalyvauja emalio remineralizacijos procese;
  • mažina apnašų mikroorganizmų fermentinį aktyvumą;
  • mažina danties paviršiaus apnašų mikrobinės plėvelės sukibimą (adheziją);
  • padeda subręsti kietiesiems danties audiniams išdygus dančiui.

Burnos sveikatai labai svarbus tinkamas burnos higienos palaikymas. Burnos higiena odontologinių ligų profilaktikoje tampa ypač efektyvi, kai yra derinama su fluoro preparatais.  Norint išvengti dantų ėduonies svarbu vengti rizikos veiksnių ir skatinti profilaktines priemones:

  • Fluoro tirpalų ir želė vietinės aplikacijos (efektyvumas 40-60 proc.). Fluoro želė aplikacijos labiausiai rekomenduojamos 3,7,10,13 metų vaikams, dygstant dantims, ypač krūminiams. Dantys tepami želė dažniausiai 2 kartus per metus, esant aktyviajam ėduoniui – 4-6 kartus per metus.
  • Dantų valymas fluoro turinčiomis pastomis (efektyvumas 10-50 proc.). Vyresniems nei 6 metų vaikams ir suaugusiesiems su maža dantų ėduonies atsiradimo rizika – valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų, o su didele dantų ėduonies atsiradimo rizika, neįgaliems ir turintiems bendros sveikatos problemų vaikams ir suaugusiesiems – valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1450 ppm fluoridų. Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – 1-2 cm. Po dantų valymo išspjauti dantų pastos likučius, išskalauti nedideliu kiekiu vandens. Vakare, prieš miegą po dantų valymo nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį.
  • Burnos skalavimai fluoro tirpalais (efektyvumas 20-40 proc.). Burnos ertmei skalauti dažniausiai renkamasi vandeniniai tirpalai, kuriame natrio fluorido 0,2 proc. Juo reikia skalauti kartą per savaitę ar kas dvi savaites. Prieš skalaujant būtina išsivalyti dantis. Skalauti 1-2 minutes. Pusę valandos po procedūros patariama nevalgyti ir negerti.
  • Dantų tepimas fluoro lakais. Fluoro lakas – tai dantų lakas su didele fluoro koncentracija, jis tepamas ant dantų, po to nusausinama. Po procedūros negalima skalauti burnos, valyti dantų, valgyti ar gerti puse valandos, kad fluoras gerai įsiskverbtų į emalį. Dantų fluoravimas rekomenduojamas pacientams, kuriems per metus atsirado 1-2 nauji dantų pažeidimai, ypač dygstant nuolatiniams dantims.
  • Dantų vagelių hermetizavimas silantais. Silantai – tai skysta plombinė medžiaga, kuria užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės. Minėta medžiaga giliai įsiskverbia į sveikų krūminių dantų vageles ir duobeles, hermetizuoja jas ir neleidžia ten patekti bakterijoms, kauptis apnašoms bei maisto likučiams. Silantais yra dengiami tik sveiki vos tik išdygę nuolatiniai krūminiai dantys.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė