Kovo 20-oji – Pasaulinė burnos sveikatos diena. 2013 metais, siekdama stiprinti žmonių suvokimą apie burnos sveikatos svarbą, bendrą sveikatą ir gerą savijautą, FDI (World Dental Federation) iniciavo šios dienos paminėjimą visame pasaulyje.
Šiai dienai paminėti visuomenės sveikatos specialistė pakvietė Šiaulių rajono Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų mokyklos mokinius dalyvauti virtualiuose renginiuose „Sveiki dantys – spindinti šypsena“, „Paauglių burnos higiena“.
Kodėl būtent kovo 20-oji pasirinkta šiai dienai paminėti?
Pripažįstama, kad:
- Senjorai privalo turėti bent 20 natūralių dantų, kad būtų laikomi sveikais.
- Vaikai turi turėti 20 pieninių dantų.
- Sveiki suaugę žmonės turi turėti 32 dantis ir nė vieno dantų ėduonies.
- Pastarąjį teiginį galima išreikšti skaičiais: 3; 2; 0 – tai yra būtent kovo 20 dienos skaitmeninė išraiška.
Lietuvos Respublikos odontologų rūmai primena, kad geri burnos priežiūros įgūdžiai, rizikos veiksnių vengimas, reguliari burnos sveikatos patikra nuo ankstyvos vaikystės gali užtikrinti optimalią burnos sveikatą vyresniame amžiuje. Specialistai pabrėžia, kad dantis būtina valyti 2 kartus per dieną ne trumpiau nei 2 minutes; padėti savo vaikams išvalyti dantis iki jiems sueis bent jau 8 metai amžiaus; savo pavyzdžiu demonstruoti šeimoje dantų valymo svarbą.
Svarbu:
- Išsivalius dantis pasta, burną skalauti nedideliu vandens kiekiu.
- Kasdien naudoti dantų siūlą, tarpdančių šepetėlį ir liežuvio valiklį.
- Keisti dantų šepetėlį kas 3 mėnesius arba persirgus infekcinėmis, virusinėmis ligomis.
- Reguliariai lankytis pas odontologą.
- Jei dantys gerai išvalyti, liežuvis jais slysta kaip stiklu.
Rekomenduojama vengti nesveiko maisto. Daug cukrų turinčio maisto vartojimas padidina riziką susirgti ne tik dantų ėduonimi, bet ir nutukimu, diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis ar net vėžiu.
Burnos sveikata suteikia galimybę kalbėti, šypsotis, kvepėti, ragauti, kramtyti, nuryti, gyventi be skausmo, diskomforto ar ligų. Ir visai nesvarbu, kokio jūs amžiaus – 5, 25, 65 ar 85 metų – burnos sveikata yra gyvybiškai svarbi jūsų bendrai sveikatai ir gerai savijautai.
Parengta pagal: https://sam.lrv.lt
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Viktorija Abromaitienė