VAIKŲ TRAUMOS IR SUŽALOJIMAI: NELAIMINGI ATSITIKIMAI AR PRIEŽIŪROS IR ATSARGUMO STOKA?

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis vaikų susižalojimai ir  traumos yra viena opiausių visuomenės sveikatos problemų. Statistikos duomenimis dažniausiai buityje susižaloja 1-5 metų vaikai, o 1-14 metų vaikų traumos yra pagrindinė mirties priežastis Europos Sąjungoje.

Sužalojimas – tai ūmus, stiprus mechaninis, cheminis, terminis, elektros ar jonizuojančios radiacijos poveikis žmogaus kūnui, kuris viršija žmogaus tolerancijos slenkstį. Daugiausia nelaimių, kuriuose nukenčia mažamečiai vaikai, įvyksta namuose ar aplink namus esančioje aplinkoje (kieme).

Vaiko gebėjimas matyti, girdėti, jausti mus supantį pasaulį yra kitoks negu suaugusio žmogaus. Dažnai vaikų sužalojimus lemia natūralus vaikų impulsyvumas ir emocionalumas (galvos smegenyse dominuoja jaudinimo procesai), natūralus smalsumas, noras pabandyti ar pažinti ir akivaizdi patirties stoka bei menki sugebėjimai prognozuoti pasekmes.

VAIKŲ TRAUMOS PAGAL AMŽIAUS TARPSNIUS

                             1-5 metų vaikai dažniausiai nukenčia dėl nedidelių traumų. Pradėję vaikščioti griūva, atsitrenkia į aštrius kampus, gali ant savęs užsitempti sunkesnį daiktą. SVARBU: nepalikite vaiko vieno, būkite ypatingai atidūs, kurkite kuo saugesnę aplinką: minkšti baldai, kilimai, pritvirtinkite apsaugines tvoreles prie laiptų kraštų, nepalikite atidarytų langų, apribokite vaikų laisvą judėjimą į virtuvę ir vonią.

                             3-5 metų vaikai yra labai aktyvūs ir smalsūs. Šio amžiaus vaikai ne tik bėgioja, šokinėja, karstosi po medžius, bet ir stengiasi patenkinti nuolat didėjantį savo smalsumą: bando sukurti laužą, lipti į vandens telkinius, bėgioti per gatvę važiuojant automobiliams. SVARBU: kuo jaunesniame amžiuje pradėkite mokyti vaikus laikytis saugumo visose gyvenimo situacijose.

                             7-11 metų vaikai yra labai judrūs ir dažnai lanko sporto būrelius, kuriuose traumų  tikimybė didėja dėl patirties stokos. 6-8 metų vaikai dažniausiai patiria traumas eismo įvykiuose. SVARBU: šiuo laikotarpiu  būtina mokyti saugaus eismo taisyklių.

Dažnai vartojamas terminas ,,nelaimingi atsitikimai“, tačiau nelaimingi atsitikimai yra pasekmė įvykio, kurio negalime numatyti ar išvengti. Įvairios sužalojimų ir traumų analizės atskleidžia, kad dauguma sužalojimų atsiranda įvykio metu, kurį galima numatyti ir išvengti sužalojimo. Todėl būtina atsižvelgti į vaiko amžiaus tarpsnį, individualius gebėjimus ir sukurti kuo saugesnę aplinką, taip pat nuolat kalbėti su vaikais apie kylančias grėsmes ir būdus jų išvengti.

ATKREIPKITE DĖMESĮ Į PAGRINDINĖS VAIKŲ TRAUMŲ PRIEŽASTIS:

 • Prasta vaikų priežiūra.
 • Rizikingas vaikų elgesys. 
 • Vaikų nesugebėjimas priimti tinkamus sprendimus.
 • Netinkamas įvairios įrangos naudojimas.
 • Informacijos apie sužalojimus trūkumas tėvams.
 • Prastas vaikų fizinis pasirengimas.
 • Žinių apie saugų elgesį trūkumas.

SUŽALOJIMŲ PREVENCIJOS REKOMENDACIJOS

 • Vaikų žaidimams parinkite minkštesnę dangą (smėlį, žolę), o ne kietą betoninę.
 • Neleiskite vaikams nežinomose vietose lakstyti ir maudytis basiems.
 • Svarbu, kad vaikai avėtų patogią sportinę avalynę kietu užkulniu, nelakstytų, nelaipiotų avėdami šlepetes.
 • Nevežti vaikų ant priekinės sėdynės ant keleivio kelių, ypač jei priekyje sumontuotos saugos pagalvės, nes išsiskleisdamos jos gali traumuoti vaiką.
 • Vaikas, eidamas per gatvę, turi laikytis suaugusiajam už rankos.
 • Visada eiti šaligatviu.
 • Tamsiu paros metu lauke visada nešioti atšvaitus.
 • Įvykus traumai, būtina kreiptis į gydytoją.

VAIKŲ TRAUMOS NE VISADA ATSITIKTINĖS, DAŽNAI JOS PRIKLAUSO NUO ELGESIO, ŽINIŲ, ĮPROČIŲ SAUGIAI DIRBTI, ŽAISTI, ORGANIZUOTI LAISVALAIKĮ. MOKYKITE VAIKUS, KAD BŪTŲ ATSARGŪS NAMUOSE, KIEME, GATVĖJE, PRIE VANDENS TELKINIŲ.

Daugiau informacijos apie įvairaus amžiaus vaikų sužalojimus http://www.saugauvaika.lt

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, koordinuojanti vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūrą mokyklose, Vaineta Jurkienė