ŠIANDIEN MINIMA (lapkričio 18d.) – EUROPOS SUPRATIMO APIE ANTIBIOTIKUS DIENA

By 2020-11-1827 sausio, 2021Aktualijos, Užkrečiamosios ligos

Kasmet lapkričio 18 d. minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Antibiotikai – vaistai, naudojami infekcijų prevencijai ir bakterinių infekcijų gydymui. Atsparumas antibiotikams išsivysto, kai pasikeičia bakterijų atsakas į vartojamą vaistą. Bakterijos, o ne žmonės tampa atsparios antibiotikams. Tokiomis bakterijomis užsikrėtusius sunkiau gydyti nei tuos, kurie yra užsikrėtę neatspariomis antibiotikams bakterijomis.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina gyventojus nevartoti antibiotikų be gydytojo paskyrimo ir nevartoti antibiotikų likučių. Kviečiame peržiūrėti savo namų vaistinėlę, surinkti senus ar nenaudojamus vaistus, nunešti į vaistinę ir atiduoti juos vaistininkui. Tai ne tik apsaugos Jus, Jūsų artimuosius nuo savigydos pasekmių, rizikos apsinuodyti, bet ir prisidėsite prie visos aplinkos tausojimo!

Už antibiotikų veiksmingumo išsaugojimą atsakingi visi. Atsakingai vartojant antibiotikus galima padėti užkirsti kelią atsparių bakterijų vystymuisi ir išsaugoti antibiotikų veiksmingumą, kad juos galėtų vartoti ateities kartos. Todėl svarbu žinoti, kada dera vartoti antibiotikus ir kaip juos vartoti atsakingai. Mažinant atsparumą antibiotikams svarbus kiekvieno iš mūsų vaidmuo.

Žiūrėkite filmuką apie atsakingą antibiotikų vartojimą:

Kiekvienas gali prisidėti prie atsparumo antibiotikams mažinimo:
• Antibiotikus vartoti tik tuomet, kai jie yra reikalingi.
• Visą gydytojo paskirtų antibiotikų dozę suvartoti per nurodytą laiką.
• Saugotis infekcijų skiepijantis, reguliariai plauti rankas, vengti artimo sąlyčio su sergančiaisiais.


Remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, didėja atsparumas paskutinės kartos antibiotikams, kurie skirti pacientams, užsikrėtusiems atspariomis antibiotikams infekcijomis. Nenaudojant antibiotikų tokios procedūros kaip organų persodinimas, vėžio chemoterapija ir kitos gydomosios procedūros taptų neįmanomos, išplistų sukeliamos bakterijų ligos, padaugėtų mirties atvejų. Teisingas antibiotikų vartojimas padeda stabdyti atsparių bakterijų plitimą, išsaugoti veiksmingumą.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro, visuomenės sveikatos
specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Viktorija Strazdinienė