FITOTERAPIJA IR SVEIKATA

By 2020-11-0427 sausio, 2021Aktualijos, Aplinkos sveikata

Apie vaistinguosius augalus ir jų poveikį sveikatai žinoma nuo senoNeveltui sakoma, kad vaistas gali būti nuodas, o nuodas – vaistas, t. y. dozė lemia, ar medžiaga veiks kaip vaistas, ar kaip nuodas. Lietuvos farmacijos įmonėse bei vaistinėse naudojama apie 230 vaistingųjų augalų. Vaistažolių ir iš jų pagamintų preparatų įvairių formų pasirinkimas didelis, tačiau ir namų sąlygomis tinkamai paruoštos vaistažolių arbatos, ištraukos, užpilai gali būti veiksmingos priemonės organizmui pastiprinti ir kai kurių negalavimų simptomams sušvelninti.

Fitoterapijos ir farmakognozijos mokslas ir praktika – sparčiai vystomos sritys, nuolat pateikiama naujų klinikinių tyrimų rezultatų. Kartais jie paneigia net tradiciniais vadinamų augalų naudojimo tradicijas, kai klinikiniais tyrimais įrodoma, kad augalų poveikis yra žalojamas, nepageidaujamas.

Lietuvoje atlikto vaistingųjų augalų bei preparatų iš jų vartojimo tyrimas atskleidė, kad du trečdaliai suaugusių Lietuvos gyventojų, kai negaluoja, yra linkę vartoti natūralias priemones: vaistažolių arbatas, tinktūras ar augalines ištraukas, vitaminus. 71 proc. apklaustųjų atsakė, kad tinkamiausias būdas gydyti sveikatos sutrikimus – iš pradžių naudoti natūralias priemones, o tik vėliau, jei jos nepadeda, vartoti vaistų.

Žolelės vaistų nepakeičia!
Farmacijos specialistai ir medikai atkreipia dėmesį į galimus pavojus ir riziką sveikatai dėl netinkamo augalinių vaistų vartojimo. Bene didžiausia žala galima, jeigu fitoterapijos priemonės vartojamos vietoj veiksmingų gydytojo paskirtų vaistų. Jei gydomojo poveikio neturinčiomis žolelėmis bus bandoma pakeisti veiksmingą gydymą, paciento būklė gali pablogėti. Jeigu jis dar ir atsisakys gydytojo konsultacijų bei priežiūros, gali per vėlai išaiškėti, kad sveikata blogėjo.


Pavojai dėl netinkamo vaistinių augalų ar augalinių vaistų vartojimo:

 1. Apsinuodijimas.
 2. Nepageidaujamos reakcijos dėl sąveikos su kitais vaistais.
 3. Sveikatos sutrikimai dėl teršalų ir priemaišų poveikio.

Augalinių vaistų saugumo ir veiksmingumo tyrimų nėra pakankamai, jų poveikis daug mažiau tyrinėtas nei cheminių vaistų. Svarbu žinoti, kokių ir kaip augalinių preparatų ar vaistinių augalinių medžiagų vartoti arba
nevartoti.

Patarimai, kaip saugiai naudoti fitoterapiją
Kai svarbu stiprinti imunitetą, pirmiausia dera pasirūpinti maisto įvairove. Maistas turi užtikrinti organizmo maistinių medžiagų poreikį. Saugus vaistinių preparatų, taip pat ir vadinamųjų augalinių, vartojimas – įsigijus vaistinėje ir taip, kaip paskyrė gydytojas ar vaistininkas. Keletas patarimų:

 • Vaistažolių preparatais, augaliniais vaistais savarankiškai, nepasitarę su gydytoju ar vaistininku, nesigydykite.
 • Augalinius vaistus rekomenduojama pirkti vaistinėje, kur įsigysite kokybiškų produktų, be teršalų ir priemaišų. Vaistinėje gausite ir profesionalių patarimų.
 • Jeigu vartojate cheminius vaistus, turėkite omenyje didelę jų ir augalinių vaistų sąveikos tikimybę. Todėl prieš jų vartodami pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
 • Nenutraukite jums paskirtų vaistų vartojimo nepasitarę su gydytoju.

Nuo 2021-01-01 įsigalioja Lietuvos Respublikos papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymas, kuris reglamentuoja vertimosi papildomąja ir alternatyviąja sveikatos priežiūra (PA sveikatos priežiūra ) sąlygas. Licencijuojamos PA sveikatos priežiūros sričių paslaugų grupės ir pogrupiai:

 1. Rekreacijos srities paslaugų grupės:
  1) kūno priežiūros paslaugų, skirtų gerai psichofizinei būklei užtikrinti, grupė;
  2) veido priežiūros paslaugų, skirtų gerai psichofizinei būklei užtikrinti, grupė.
 2. Natūraliosios ir liaudies medicinos srities paslaugų grupės ir pogrupiai:
  1) biologinio poveikio paslaugų grupė;
  2) kūno (kontaktinio) poveikio paslaugų grupė;
  3) psichosocialinio poveikio paslaugų grupė:
  a) paslaugų, kurias teikiant naudojami gyvūnai, pogrupis;
  b) meno terapijos paslaugų pogrupis;
  4) Rytų medicinos sistemų paslaugų grupė.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė