PRASIDĖJO LAUKINIŲ GYVVŪNŲ VAKCINACIJA NUO PASIUTLIGĖS

By 2020-10-2127 sausio, 2021Aktualijos, Aplinkos sveikata

Valstybinė maisto ir veterinarinė tarnyba (VMVT) nuo š.m. spalio 2 d. iki gruodžio mėn. pabaigos vykdo rudeninę laukinių gyvūnų vakcinaciją nuo pasiutligės. Vakcinacijai naudojami jaukai su vakcina „Lysvulpen” (gyva peroralinė suspensija).

 Pasiutligė – skiepijimais valdoma zoonozė, ūmi virusinė liga, kuri, pasiekusi klinikinės simptomatikos stadiją, visuomet yra mirtina dėl progresuojančios encefalopatijos.

Žmonės pasiutlige užsikrečia, kai jiems įkanda, įdreskia ar apseilėja sergantis naminis ar laukinis gyvūnas ir su gyvūno seilėmis pasiutligės virusas patenka į žaizdą. Pavojingesni įkandimai į nuogą kūną, negu per rūbus.

Pasiutligės inkubacinis periodas trunka nuo 12 dienų iki kelių mėnesių. Inkubacinio periodo trukmė priklauso nuo užkrato patekimo vietos (kuo arčiau galvos, tuo inkubacija trumpesnė), nuo į žaizdą patekusio užkrato kiekio, įkandimo vietos įnervavimo ypatumų, apkandžiotojo imuninės sistemos.

Pirmieji pasiutligės simptomai panašūs į gripą: karščiavimas, galvos skausmas, didelis silpnumas. Šis periodas gali užtrukti apie savaitę. Ligai progresuojant atsiranda ir kitų simptomų – pasireiškia vandens baimė, oro judėjimo baimė, gerklų spazmai, progresuojantis raumenų silpnumas bei galvos smegenų pažeidimo požymiai.

Iki šiol nėra veiksmingo pasiutligės gydymo. Užsikrėtus pasiutlige vienintelis būdas išgelbėti gyvybę yra pasiutligės vakcinos įskiepijimas.
Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė