NĖŠTUMAS – GYVENIMO KRIZĖ?

By 2020-10-1227 sausio, 2021Aktualijos, Motinos ir vaiko sveikata

Kai kalbame apie nėštumą dažniausiai pabrėžiame fiziologinį vaisiaus vystymąsi, o kur kas mažiau kreipiame dėmesio į tai, kaip jaučiasi moteris ir ką ji išgyvena.

Vaisius jaučia mamos nuotaikas. Besikeičiančios mamos nuotaikos tiesiogiai veikia būsimojo vaikučio širdies veiklą, jo judesius. Motina yra tarpininkė tarp išorinio pasaulio ir vaiko. Vaikas įsčiose nesuvokia pasaulio tiesiogiai. Tačiau jis be perstojo sugauna pojūčius, jausmus, mintis, kuriuos sukelia motinai aplinkinis pasaulis. Tai dar kartą primena, kokios švarios ir skaidrios turi būti mamos mintys.
Kai būsima mama yra apsupta šiluma ir meile, rūpesčiu, moters smegenys aktyviai gamina vaikui vertingas medžiagas endorfinus – „laimės hormonus“. Vaikas įsčiose per mamos kraują nuolat gauna jam labai reikalingų medžiagų.

Nėštumas – tai gyvenimo krizė. Nėštumas yra labai jautrus moters gyvenimo periodas. Jį galima vertinti kaip krizinę situaciją. Nėščia moteris patiria ypatingą psichologinio susikaupimo būseną. Ši susikaupimo būsena savo viršūnę pasiekia gimdymo metu ir po to tęsiasi per visą maitinimą krūtimi.
Nėštumo metu moteriai atrodo, kad visas pasaulis aplink ją pasikeitė. Tai vyksta dėl nervų ir endokrininės sistemos pakitimų.

            Moters transformavimosi etapai nėštumo laikotarpiu

Pirmasis: nėštumas dar nepastebimas Gana dažnai moteris apie savo nėštumą sužino ne iš karto. Net jeigu visi nėštumo reiškiniai akivaizdūs, jai dar tenka išgyventi pirmąjį etapą – savęs, kaip nėščios, pajautimo etapą. Ypač jeigu nėštumas nebuvo planuotas, neretai tenka spręsti dilemą: „Būti ar nebūti“. Būsimos mamos galvoje atsiranda daug klausimų, susijusių su atsakomybės baime, stresu dėl nelaukto nėštumo. Visos moters baimės ir stresai suspėja paveikti mažylį įsčiose. Gerai, kad nėštumas, besitęsiantis devynis mėnesius, užvaldydamas moters kūną ir sielą, neužklumpa moters netikėtai, o palaipsniui ruošia motinystei.
Antrasis: nėštumas jau matomasPo kurio laiko, nėštumas tampa matomas. Tuo metu dauguma moterų jaučiasi normaliai, jos pilnos energijos, vaisius dar mažas, bet tai jau žmogus, švelniai stuksenantis į mamos pilvelį. Tačiau, kad ir koks džiaugsmingas būtų vaiko laukimas, visada ateina ir nelaukta baimė – ar jis bus sveikas? Tokios mintys visiškai normalios, būtinos nėščios moters palydovės. Liūdesys ir džiaugsmas, baimė ir pasitikėjimas savo jėgomis, laimė ir abejonės – visi šie jausmai natūralūs nėštumo metu.
Trečiasis: pasiruošimas gimdymuiKuo arčiau gimdymas, tuo būsima mama geriau supranta savo mažylį. Ji žino, kada jis miega, kokie garsai jį gąsdina. Moteris nekantriai laukia tos minutės, kai bus galima paimti mažylį į rankas. Bet jos džiaugsmą vėl gali aptemdyti baimė: kaip pavyks gimdymas? Tačiau ir šis nerimas reikalingas mamai: jis ruošia ją minčiai, kad gimdymo metu ji gali susidurti su  tuo, apie ką ji dabar neturi aiškaus supratimo.

Skydas būsimam kūdikiui. Nėštumo metu atsiranda įvairių stresų, kurių nepavyksta išvengti. Tačiau moterys turi „apsauginį skydą“ – meilę vaikui. Todėl jos gali sąmoningai užslopinti savyje visas nepageidaujamas emocijas:

  • Jos kalba su savo negimusiu vaiku;
  • Aiškina jam ,kas vyksta, esant reikalui jį ramina.

Tuo metu ląstelėse vaikas „užrašo“ informaciją apie tai, kad gyvenime yra pakilimų ir kritimų, kuriuos visada reikia nugalėti.
Moteris laukianti vaiko, dažnai gali sapnuoti košmarus. Daugelį tai neramina, tačiau tokie sapnai atsiranda dėl didelio psichologinio persitvarkymo, susijusio su nėštumu. Kai nerimo ir baimių nepavyksta nugalėti padedant  artimam žmogui, galima kreiptis į specialistus, psichologus. Pagrindinis tikslas ruošiant nėščias moteris gimdymui – įveikti gimdymo baimę.
Mankšta, baseinas, šokiai, atsipalaidavimo pratimai – visa tai svarbios, pagalbinės priemonės, ruošiantis gimdymui. Jos moko moterį valdyti savo jausmus ir raumenis, mažina komplikacijas. Tai yra labai svarbu, nes gimdymas, net visiškai be komplikacijų, yra didžiulis psichologinis krūvis.
Krizinio nėštumo centras yra nevyriausybinė organizacija, įkurta padėti moterims, išgyvenančioms neplanuotą, krizinį nėštumą, vaikelio netektį dėl persileidimo, priešlaikinio gimdymo, taip pat padėti moterims sunkiai išgyvenančioms nėštumo nutraukimą ar pogimdyvinę depresiją.
Daugiau informacijos: https://neplanuotasnestumas.lt/
Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, 
vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Viktorija Strazdinienė