SKIEPIJIMAI PANDEMIJOS METU

By 2020-09-1027 sausio, 2021Aktualijos, COVID-19, Užkrečiamosios ligos

Vakcinos – efektyviausia sveikatos išsaugojimo priemonė per visą žmonijos istoriją. Sukūrus vakcinas, pasaulis pasikeitė neatpažįstamai: buvo likviduoti raupai, sėkmingai vykdoma poliomielito likvidavimo programa, prasidėjo tymų likvidavimo programa, žymiai sumažėjo sergamumas difterija, stablige, virusiniu hepatitu B, raudonuke ir daugeliu kitų vakcinomis valdomų ligų. Dabar vakcinomis galima kontroliuoti 28 ligas. PSO duomenimis, vakcinos kasmet išsaugo mažiausiai du milijonus gyvybių. Kontroliuojant užkrečiamąsias ligas, žymiai pagerėja ligonio ir visos šeimos gyvenimo kokybė, sutaupoma daug lėšų kitoms sveikatos palaikymo sritims.

Skiepijimas – natūralus ir saugus procesas. Tačiau pakankamai dažnai laikraščių straipsniuose ir televizijos programose yra vaizduojamas vakcinų keliamas siaubas. 
Šioje informacijoje pagrindinę vietą užima pasakojimai, kaip vaikai be reikalo yra žalojami vakcinomis, o istorijų tonas yra intriguojantis ir paslaptingas. Neramina tai, kad dėl šių reportažų dalis vaikų liks nepaskiepyti vakcinomis, kurių jiems reikia.

Vakcinos turi būti skiriamos dėl trijų priežasčių: 

  1. Kai kurios ligos yra tiek paplitusios, kad sprendimas neskirti vakcinos yra sprendimas prisiimti šios ligos riziką (pavyzdžiui, kokliušo).
  2. Kai kurios ligos vis dar egzistuoja aplinkoje. Šios ligos ir toliau išsivysto, tačiau pakankamai retai (pavyzdžiui, tymai, parotitas ir raudonukė). Sumažėjus imunizacijos apimtims, vėl bus šių ligų protrūkiai ir galbūt mirs vaikai. Būtent taip ir atsitiko praeito amžiaus aštuntojo dešimtmečio pabaigoje ir devintojo dešimtmečio pradžioje, kai JAV sumažėjo vakcinacijos nuo tymų apimtys. To pasekmė buvo 11 tūkst. hospitalizacijos ir daugiau kaip šimtas tymų sąlygotų mirčių atvejų JAV.
  3. Kai kurios ligos išsivysčiusiose šalyse iš esmės išnyko (pavyzdžiui, poliomielitas ir difterija). Tačiau šios ligos kituose pasaulio regionuose ir toliau sukelia protrūkius. Atsižvelgiant į didelį tarptautinių kelionių mastą, šias ligas keliautojai ar imigrantai gali labai lengvai įvežti į šalį.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Viktorija Strazdinienė