ŽINDYMO SKATINIMAS SVEIKESNĖS PLANETOS LABUI

By 2020-08-0727 sausio, 2021Aktualijos, Motinos ir vaiko sveikata

Šiemet jau 30 kartą pasaulis rugpjūčio 1–7 dienomis mini Pasaulinę žindymo savaitę, kurios tikslas – saugoti, skatinti bei remti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje. Šių metų žindymo savaitės tema – „Skatinkime žindymą, kad būtų sveikesnė planeta!“ Didžiausias dėmesys skiriamas su kūdikių maitinimu susijusiu poveikiu aplinkai ir klimato pokyčiams bei būtinybe saugoti, skatinti ir remti žindymą siekiant geresnės planetos ir jos žmonių sveikatos.

Pasaulinės žindymo savaitės 2020 tikslai:

 • Informuoti žmones apie ryšį tarp žindymo ir aplinkos bei klimato pokyčių.
 • Žindymą laikyti vienu iš klimato išsaugojimo sprendimo būdų.
 • Stiprinti ryšius tarp asmenų ir organizacijų siekiant veiksmingiau skatinti žindymą.
 • Skatinti žindymą dėl planetos ir žmonijos sveikatos.

Atrodo, kuo susiję žindymas ir sveikesnė planeta? Tarp žmonių ir planetos yra glaudus ryšys, kuris  reikalauja rasti tvarius sprendimus, kurie būtų naudingi ir žmonijai, ir planetai.
Klimato pokyčiai ir aplinkos tarša yra vieni iš svarbiausių iššūkių, su kuriais šiandien susiduria mūsų planeta. Kiekvienas mūsų žingsnis yra svarbus ir prisideda mažinant aplinkos taršą bei švelninant klimato kaitą.
Motinos pienas yra pirmasis maistas, kurio gauna kūdikis. Tačiau maždaug tik 40 proc. per metus gimusių kūdikių yra žindomi iki šešių mėnesių amžiaus ir tik 45 proc. kūdikių žindomi iki dvejų metų. Sveikatos priežiūros sistemoje, darbo vietose ar bendruomenėse motinoms dažnai trūksta paramos, kuri skatintų žindymą. Motinos pieno pakaitalų vartojimas vis plečiasi ir prisideda prie klimato kaitos spartėjimo. Pagrindinis daugelio motinos pieno pakaitalų ingredientų yra karvės pienas. Kaip žinia, gyvulininkystė ženkliai prisideda prie klimato kaitos – pieno ūkis išskiria didelius metano ir kitų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekius, pašarams naudojami pesticidai, ganykloms įrengti iškertami miškai. Be to, motinos pieno pakaitalų, kaip ir daugelio kitų maisto produktų, gamybos, pakavimo, paskirstymo ir paruošimo procesai reikalauja didelių energijos sąnaudų. Žindymas yra motinos pieno pakaitalų alternatyva , o tai yra svarbi tvarios mitybos dalis.

Žindymas neišsekina labiau nei dirbtinis maitinimas, nes:

 • Mama kartu su mažyliu gali pamiegoti bet kuriuo paros metu;
 • Abu – motina ir mažylis žindymo metu pajunta pasitenkinimą;
 • Sutaupoma laiko, nes nereikia plauti, sterilizuoti dirbtinio maitinimo indų, lieka daugiau laiko poilsiui ir kūdikio priežiūrai;
 • Motinos pienas visada ,,paruoštas“, sterilus, kūdikiui lengvai prieinamas, atitinka jo poreikius, nereikia jaudintis dėl to, kad ruošiant mišinį pateks teršalų ar infekcija, kuri gali sukelti viduriavimą.

Žindymas krūtimi yra viena geriausių investicijų gelbėjant kūdikių gyvybes ir gerinant socialinę ir ekonominę plėtrą. Visuomenei būtina sukurti palankią aplinką optimaliam kūdikių ir mažų vaikų maitinimui. Vis dar reikia palaikyti žindymą kaip visuomenės sveikatos intervenciją, kuri gelbsti gyvybes ir užkerta kelią infekcijoms ir ligoms tarp visų gyventojų. Žindymo skatinimas ir palaikymas turi trumpalaikį ir ilgalaikį poveikį planetos sveikatai.

Motinos pienas yra vienintelis geriausias naujagimio, kūdikio maistas, nes:

 • Patenkina visus mažylio maisto medžiagų ir vandens poreikius pirmuosius 4 – 6 gyvenimo mėnesius;
 • Nuo pat gimimo yra tinkamas kūdikio virškinamajam traktui, t. y. tik jį naujagimis, kūdikis pajėgia geriausiai įsisavinti;
 • Skatina gerą naujagimio, kūdikio augimą, fizinę raidą, protinę brandą;
 • Aprūpina mažojo žmogaus organizmą imuninėmis medžiagomis, t. y. apsaugo jį nuo daugelio ligų sukėlėjų, toksinų bei alergenų;
 • Yra visada tinkamas, švarus, šiltas, geriausias ir ekonomiškiausias maistas;

PSO ir UNICEF rekomendacijos, kaip optimaliai maitinti kūdikius ir mažus vaikus (IYCF):

 • Žindymą pradėti (inicijuoti) ne vėliau kaip 1 valandą nuo gimimo.
 • Išimtinio žindymo trukmė – 6 mėnesiai.
 • Tęsti žindymą iki 2 metų amžiaus ir ilgiau, nuo 6 mėnesių į mitybą įtraukiant tinkamus papildomus maisto produktus.

Kiekvienos motinos pienas yra ypatingas, nes geriausiai tinka tik jos mažyliui.
Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė