DISKUSIJOS IR UŽSIĖMIMAI APIE SVEIKĄ IR SAUGIĄ VASARĄ

Vasara tai atostogų metas, tačiau net ir per atostogas turime rūpintis savo ir aplinkinių žmonių sveikata bei saugumu. Karštomis vasaros dienomis, daugelis laiką praleidžia gaivindamiesi prie vandens telkinių. Svarbu nepamiršti, kad mokėjimas plaukti negarantuoja saugaus maudymosi. Turite laikytis elgesio vandenyje ir prie vandens taisyklių:

 • Maudykitės tik saugiose, patikrintose, tam pritaikytose vietose.
 • Neleiskite vienų mažamečių vaikų prie vandens telkinių.
 • Būdami prie vandens telkinio akylai prižiūrėkite mažamečius vaikus, net jei jie tuo metu nesimaudo.
 • Nesimaudykite, jei esate labai pavargęs ar blogai jaučiatės, jeigu esate perkaitęs, ką tik pavalgėte, jei vanduo nesiekia 14 ºC, jei šalta.
 • Nesimaudykite naktį ir perkūnijos metu.
 • Būdami prie vandens telkinių nevartokite alkoholio ir kitų psichotropinių medžiagų, nes taip keliate pavojų sau ir negalite užtikrinti pakankamos priežiūros savo vaikams.
 • Nešokinėkite į vandenį nežinomoje vietoje, netgi ten, kur anksčiau buvo saugu. Gal atsirado naujų pavojų!
 • Neplaukiokite ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių. Ypač jeigu nemokate plaukti arba plaukiate prastai.
 • Nežaiskite vandenyje pavojingų žaidimų: nenardinkite kito asmens, netampykite už kojų, nelipkite ant pečių. Nešaukite pagalbos, jei jos nereikia.
 • Nesimaudykite per ilgai. Vandens temperatūra net ir šilčiausią dieną yra gerokai žemesnė nei kūno temperatūra. Lengva sušalti. Sumažėjus kūno temperatūrai iki kritinės ribos, prasideda hipotermija. Pirmieji šios būklės simptomai: drebėjimas, kalenimas dantimis. Vos tai pajutus, reikia lipti iš vandens, nusišluostyti, apsirengti ir pasistengti sušilti – pabėgioti, pašokinėti ir pan.
 • Stebėkite oro sąlygas. Jeigu artėja audros debesys, lipkite iš vandens. Prasidėjus audrai, lietui, tikėtinos ir žaibo iškrovos, o žaibuojant labai pavojinga būti ne tik vandenyje, bet ir krante. Žaibas gali mirtinai sužaloti!
 • Visi baseinai turi saugaus elgesio taisykles, kurios kabo visiems matomoje vietoje. Prieš einant į vandenį būtina jas perskaityti ir laikytis.
 • Žinokite paplūdimio vėliavų reikšmes:

Žalia vėliava – maudytis saugu, rizika itin menka.
Geltona vėliava – maudytis pavojinga. Bangavimas ir povandeninės srovės vidutinio stiprumo. Silpniems plaukikams nerekomenduojama eiti į vandenį. Kitiems rekomenduojama būti itin budriems.
Raudona vėliava – eiti į vandenį ir maudytis draudžiama. Stiprus bangavimas ir povandeninės srovės.
Raudonai geltona vėliava – paplūdimio teritoriją stebi gelbėtojai.

Žmonės karštį toleruoja skirtingai, todėl tiksliai pasakyti, kokia temperatūra gali būti pavojinga, negalima. Realiai jaučiamą oro temperatūrą parodo karščio indeksas, kurio dydis priklauso nuo oro temperatūros ir santykinio drėgnumo. Atsižvelgiant į prognozes reikėtų riboti fizinę veiklą ir buvimo lauke trukmę.
Pavojingiausias metų laikas lepintis saulės spinduliais yra nuo ankstyvo pavasario iki pat rugpjūčio vidurio. Tuo metu saulės spinduliai yra patys intensyviausi. Nekarštą vasaros dieną rekomenduojama būti saulėje, kai ji nėra labai aktyvi, t. y. iki 10–11 val. ryto ir po 14 val. Karštą vasaros dieną specialistai pataria nesilepinti saulės spinduliais nuo 10 iki 15 val., geriausia tą laiką praleisti mirguliuojančiame pavėsyje. Rekomenduojamas buvimo kaitrioje saulėje laikas pirmomis dienomis – 15–30 min. Saulėtą vidudienį dera atkreipti dėmesį į dienos ultravioletinių spindulių (UV) indeksą. UV mus pasiekia ir tada, kai debesuota. O jeigu spindulių dozė didelė, oda parausta ar nudega. Nudegimai saulėje yra odos vėžio rizikos veiksnys. Dera pasisaugoti ne tik tiesioginių saulės spindulių, bet ir atsispindinčių nuo paviršių (vandens, smėlio, baltų sienų). Dėl intensyvios šviesos akys gali parausti, ašaroti. Ir suaugusiems, ir vaikams reikia tamsintų akinių bei kepuraitės nuo saulės, ypač mėlynakiams. Vaikų akies lęšiukas yra labai skaidrus ir UV spindulių į tinklainę patenka 3 kartus daugiau. Kuo oras sausesnis, tuo UV spinduliuotė didesnė, o didžiausia yra vidudienį (12–15 val.), tada ilgai būti saulės atokaitoje žalinga. Jei saulės poveikio negalima išvengti naudojant priedangą (skėtis nuo saulės, lengvi kūną dengiantys rūbai), reikia apsaugos nuo saulės (SPF) kremo. Jis padeda išvengti nudegimų. Teptis reikia dar pusvalandį iki išeinant iš namų, o po to pasitepti iš naujo kas dvi valandas. Tokios yra Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijos. Jos ypač svarbios vaikams, taip pat mėlynakiams, šviesiaplaukiams, šviesios odos (I ir II tipo) suaugusiems žmonėms. Stiprus įdegis, pabrėžia odos ligų gydytojai, yra žalingas. Ir nebemadingas. Vaikams kaip apsaugos nuo saulės priemonė rekomenduotini kremai su titano dioksidu ar cinko oksidu, t. y. kremai su mineraliniais filtrais. Maži vaikai labiausiai pažeidžiami, nes melanino (odos pigmento – barjero nuo saulės spindulių skvarbos) sintezė jų organizme dar nėra pakankama. Vaikams iki trejų metų nereikėtų ilgai būti saulėje. Kūdikiams saulės vonios rekomenduojamos 20 minučių kas antrą dieną. Pakanka tiek laiko pabūti nepridengtu veiduku ir rankomis, ir sukaupiamas pakankamas vitamino D kiekis rachito profilaktikai.

ATSITIKUS NELAIMEI:

 1. Įvertinkite įvykio vietos saugumą;
 2. Įvertinkite nukentėjusiojo būklę;
 3. Kvieskite greitąją medicinos pagalbą;
 4. Teikite pirmąją pagalbą.

Šią vasarą atostogaukime laikydamiesi „kovidinio“ etiketo: tinkamai naudodami apsaugos priemones, paisydami rekomenduojamo fizinio atstumo, kruopščiai plaudami rankas bei vadovaudamiesi visomis aktualiomis ir pagrįstomis rekomendacijomis.
Apie saugų elgesį vasarą visą birželio mėnesį visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą Šiaulių r. Aukštelkės mokykloje-daugiafunkciame centre ir Šiaulių r. Kairių lopšelyje-darželyje ,,Spindulėlis“ kartu su įstaigų darželio grupių auklėtiniais prisiminė saugaus elgesio vasarą taisykles, vėrė saulės spindulių intensyvumo apyrankes, mokėsi rankų plovimo technikos, diskutavo apie rankų mikrobus bei stiprino imunitetą kasryt sportuodami lauke. Užsiėmimų akimirkas galite pamatyti nuotraukose.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Viktorija Tuzinienė
Parengta pagal:
https://siauliurvsb.lt/naujienos/apie-karscio-ir-saules-poveiki-msu-sveikatai/
http://www.smlpc.lt/media/image/Naujienoms/2017%20metai/Patarimai/Atostogos_2020.pdf