TĖVŲ ŽINIOS APIE PSICHOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ VARTOJIMĄ

By 2020-06-2627 sausio, 2021Aktualijos, Psichoaktyviosios medžiagos

Kasmet birželio 26 d. minima Tarptautinė kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda diena. Šių metų tema – „Geresnės žinios geresnei priežiūrai“ (angl. Better Knowledge for Better Care). Vaikui pirmos žinios apie narkotikų bei kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo keliamą pavojų turi būti gaunamos iš tėvų ar kitų jiems artimų suaugusiųjų. Pradėti kalbėtis su vaiku apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo keliamus pavojus reikėtų nuo pat vaikystės ir ankstyvos paauglystės. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento 2020 m. vykdytos apklausos, kurioje dalyvavo daugiau nei 18 tūkst. mokyklinio amžiaus vaikus (1-12 klasių) auginančių tėvų, duomenimis, 95 proc. tėvų yra kalbėję su savo vaikais apie psichoaktyviųjų medžiagų žalą ir keliamą pavojų. Dažniausiai tėvai kalbasi su savo vaikais apie alkoholio vartojimo (85 proc.), rūkymo (81 proc.), elektroninių cigarečių (71 proc.), energinių gėrimų (67 proc.) ar narkotikų (59 proc.) vartojimo keliamą pavojų. Apie narkotikus tėvai dažniausiai kalba bendrai, neišskirdami konkrečių medžiagų ar jų grupių. 
Apklausos duomenimis, 8 proc. tėvų nuo pokalbių su vaikais apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo keliamą pavojų sulaiko informacijos trūkumas, tėvams neramu, kad vaikai žino daugiau ir pritrūks argumentų. 11 proc. tėvų bijo sužadinti vaikų susidomėjimą, o 15 proc. mano, kad jų vaikai dar per maži tokiems pokalbiams.
GĄSDINA TAI, KAS NEŽINOMA.Daug naudingos informacijos apie skirtingas psichoaktyviąsias medžiagas, jų poveikį, vartojimo žalą ir pasekmes, bei vertingų patarimų, kaip kalbėti su vaikais apie psichoaktyviąsias medžiagas, tėvai gali rasti Departamento leidinyje „Vaikai seka tėvų pavyzdžiu“ bei internetiniame portale www.kaveikiavaikai.lt, kurį nuo 2020 m. gegužės mėnesio administruoja Departamentas.

„Ką veikia vaikai?“ – tai unikalus ir patogus internetinis portalas, sukurtas specialiai tėvams, siekiant padėti jiems geriau suprasti savo vaikus, stiprinti tarpusavio ryšį bei suteikti reikalingų žinių apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją. Šiame portale tėvai ras aktualių faktų, naudingų patarimų, užduočių, testų bei video medžiagos, įgys ne tik naudingų žinių, bet ir vertingų įgūdžių, padėsiančių efektyviau bendrauti su vaikais. Vis dėlto, namuose vaikai neretai mato ką kita – nemaža dalis tėvų rūko, vartoja alkoholį. Jeigu tėvai, aiškindami vaikams apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo keliamą žalą, patys vartos šias medžiagas – vaikams bus sunku atskirti, kas yra teisinga, o kas ne. Be to, jaunesnio amžiaus vaikai mokosi stebėdami, kartodami ir išbandydami tai, ką pamatė, ar imituodami tėvų veiksmus. Todėl tėvai turėtų elgtis atsakingai, nedemonstruoti ir neformuoti netinkamo elgesio modelių, pavyzdžiui, nerūkyti ir nevartoti alkoholio vaikų akivaizdoje. Juk pagrindinis prevencijos šeimoje elementas – tai asmeninis tėvų ar kitų vaikams svarbių suaugusiųjų teigiamas pavyzdys. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas parengė informacinę medžiagą – infografikus tėvams apie pokalbius su vaikais psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo temomis bei tėvų rodomą pavyzdį savo vaikamsŠiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė