PLAKATŲ KONKURSO „ĮKVĖPK ORO, O NE TABAKO DŪMŲ“ LAIMĖTOJAI

By 2020-06-1515 gruodžio, 2020Aktualijos

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras nuo vasaros pradžios (birželio 1-15 dienomis) organizavo plakatų konkursą, skirtą pasaulinei dienai be tabako paminėti. Pasaulinės dienos be tabako tikslas – atkreipti jaunimo dėmesį ir atskleisti į vaikus bei jaunimą nukreiptas ir tabako pramonės taikomas sistemingas bei agresyvias rinkodaros strategijas.

Pagrindinės strategijos, kurios yra naudojamos, norint paskatinti vaikus ir jaunimą vartoti tabako ir nikotino turinčius gaminius:

  • tiesioginė reklama (reklama filmuose ir televizijos laidose, populiarius memus mėgžiojanti tabako gaminių reklama);
  • netiesioginė reklama (socialinių tinklų ir nuomonės formuotojų pasitelkimas reklamuojant tabako gaminius ir elektronines cigaretes);
  • skatinimas (tabako gaminių reklama renginiuose, skirtuose jaunimui) bei rėmimas (stipendijų skyrimas mokyklų ar universitetų studentams, sporto renginių ar komandų rėmimas, siekiant reklamuoti tabako įmonių logotipus).

Sveikatos tyrimų instituto atlikto Mokinių gyvensenos ir sveikatos tyrimo duomenys rodo, kad stipriai išaugo jaunuolių dalis, kurie rūko elektronines cigaretes – bandžiusiųjų šias cigaretes dalis per 2014–2018 m. padidėjo nuo 26 iki 39 proc. Šiuo metu vis dar trūkta ilgalaikių elektroninių cigarečių poveikio sveikatai tyrimų, tačiau skaičiuojama, jog šiuo metu egzistuoja apie 15 000 elektroninių cigarečių skysčių skonių, įskaitant tokius kaip cukraus vatos ar guminukų, kurie patinka vaikams ir jaunimui. Kvapiųjų gaminių reklama gali sustiprinti tabako gaminių patrauklumą vaikams ir paaugliams bei paskatinti juos pirkti ir išbandyti šiuos gaminius. Ypatingai svarbu paminėti, kad šiuo metu Lietuvos Respublikos Seime yra svarstomi du projektai, siekiant uždrausti eksponuoti tabako gaminius, elektronines cigaretes ir įvairius prietaisus, skirtus tabako gaminiams vartoti bei uždrausti elektroninių cigarečių kvapus. Amerikiečių atlikti tyrimai atskleidė, kad apie 30 proc. vaikų nurodė, jog kvapai buvo pagrindinis veiksnys, paskatinęs juos pradėti vartoti elektronines cigaretes.
Sveikatos specialistai rūkymo keliamą pavojų asmens ir visuomenės sveikatai lygina su epidemijų keliamais pavojais, kadangi nėra nė vienos žmogaus kūno sistemos, kuriai nekenktų rūkymas, kaip nėra ir nekenksmingo rūkymo būdo.
Džiaugiamės, kad plakatų konkurse dalyvavo daug aktyvaus jaunimo, kritiškai mąstančio ir siekiančio gyvenimo be rūkymo. Nešališka komisija išrinko 3 laimėtojus, kuriems atitenka išmaniosios apyrankės (ACME ACT101). AČIŪ už Jūsų plakatus.SVEIKINAME
Deimantė Milenčiūtė
Beata Cinskaitė
Martina Kaleševičiūtė
Kviečiame ir ateityje domėtis bei dalyvauti Šiaulių rajono visuomenė sveikatos biuro organizuojamuose konkursuose. Daugiau biuro informacijos –https://siauliurvsb.lt/www.kursenai.lt skiltyje „Sveikata“, „Kuršėnų krašto žinių“ laikraštyje ir viešuosiuose rajono skelbimams skirtose vietose. Šviesios vasaros!
Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė