MENTOLIO KVAPO CIGAREČIŲ IR SUKTINIŲ – NEBEBUS

By 2020-05-0627 sausio, 2021Aktualijos, Psichoaktyviosios medžiagos

Nuo šių metų gegužės 20 d. įsigalioja Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo nuostatos, kuriomis draudžiama į Lietuvos Respublikos rinką teikti mentolio skonio ir kvapo cigaretes ir suktinių tabaką. Mentolis – tai natūrali medžiaga, gaunama iš augalinio mėtų aliejaus garinės distiliacijos būdu arba sintetiniu būdu. Mentolio skonis ir kvapas primena pipirmėtes; atpažįstamas iš būdingo mėtų kvapo.

Mažmenine prekyba besiverčiantiems ūkio subjektams būtina žinoti, kad prekybos vietose visos prekės yra laikomos turint tikslą jas parduoti, todėl jų pareiga užtikrinti, kad nuo š. m. gegužės 20 d. mentolio skonio ir kvapo cigaretės ir suktinių tabakas nebūtų ne tik parduodamas, bet ir nebūtų laikomas prekybos ir viešojo maitinimo vietų patalpose.
Cigaretė – tabako gaminys, vartojamas pridegtas, kuris nepramoniniu būdu įkištas į cigarečių popieriaus vamzdelį, pagamintą iš cigarečių popieriaus.
Suktinių tabakas – tabakas, kuris vartotojų ar mažmeninės prekybos vietose naudojamas cigaretėms pasigaminti ar pagaminti.
Rūkymas yra žalingas tavo sveikatai.
Mentolis mažina plaučių jautrumą, dėl to rūkydamas mėtines cigaretes žmogus įtraukia daugiau žalingų medžiagų.

Tabako dūmuose randama per 4000 cheminių junginių, iš kurių net keli šimtai laikomi kenksmingais sveikatai, o apie 40 iš jų yra patvirtinti kancerogenais, kurie sukelia vėžį ar skatina jo vystymąsi. Kancerogenai patenka į organizmą su dervomis ir labiausiai pakenkia lūpų, burnos ertmės, gerklų, bronchų gleivinę, todėl ilgalaikis rūkymas sąlygoja ryklės, gerklų, stemplės, plaučių, o taip pat ir skrandžio, kasos, kepenų ir šlapimo pūslės vėžio atsiradimą.

ŽALA SMEGENIMS: Nikotinas yra svarbiausia tabako dūmų veiklioji medžiaga, sąlygojanti priklausomybės atsiradimą. Užsirūkius nikotinas pasiekia smegenis greičiau nei per 10 sekundžių. Iš pradžių jis stimuliuoja centrinę nervų sistemą, o vėliau ją slopina, todėl keičiasi savijauta ir elgsena, t.y. svyruoja nuotaika, sumažėja įtampa, padidėja darbingumas.
ŽALA AKIMS: Rūkant didėja rizika susirgti katarakta – taip vadinamas akies lęšiuko sudrumstėjimas, sukeliantis regos sutrikimus ar net apakimą. Rūkantiems dažniau diagnozuojama ir amžinė geltonosios dėmės degeneracija – nepagydoma regėjimą atimanti šviesai jautriausios tinklainės dalies liga.
ŽALA DANTIMS: Nuo rūkymo išsausėja burnos gleivinė. O tai reiškia, kad burnoje seilės nesikaupia taip, kaip turėtų, jos nepadeda išvalyti nešvarumų ir pašalinti bakterijų. Todėl rūkančiuosius žmones dažniau kankina įvairios burnos infekcijos ir jų dantys lengviau pasiduoda ėduoniui.
Dažniausia liga, su kuria susiduria rūkantys žmonės – periodontitas.
ŽALA ŠIRDŽIAI: Nikotinas didina širdies susitraukimų dažnį, sutraukia kraujagysles, didina arterinį kraujospūdį, skatina cholesterolio kaupimąsi kraujagyslių sienelėse, didina trombocitų agregaciją (sulipimą), todėl rūkaliams greičiau vystosi aterosklerozė. Rūkančiųjų tikimybė mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra 1,6 karto didesnė nei nerūkančiųjų. Rūkymas didina ir insulto (smegenų infarkto) riziką.
ŽALA PLAUČIAMS: Nustatyta, kad rūkymas sukelia plaučių vėžį. Lėtinis bronchitas taip pat yra neišvengiama ilgalaikio reguliaraus rūkymo pasekmė. Rūkantieji dažniau serga plaučių uždegimu ir kitomis ūmiomis kvėpavimo sistemos ligomis. Rūkymas didina galimybę susirgti tuberkulioze, gripu, peršalimo ligomis. Rūkaliams dažniau paūmėja astma, ji sunkiau kontroliuojama. Kosulys, skrepliavimas, dusulys yra nuolat rūkalius varginantys simptomai.
ŽALA REPRODUKCINEI SVEIKATAI: Vyrams galima impotencija, spermos pakitimai. Rūkančioms moterims dažniau pasireiškia skausmingos ar nereguliarios menstruacijos, vidutiniškai dvejais metais anksčiau nei nerūkančioms gali pasireikšti menopauzė. Rūkymas didina neplanuoto pastojimo riziką vartojant peroralinius kontraceptikus.
ŽALA ODAI: Rūkantiems anksti pradeda senti oda – pablogėja kraujotaka, oda netenka baltymų ir vitamino A, todėl ilgainiui praranda elastingumą, ima sausėti ir raukšlėtis. Ypač sausa ir susiraukšlėjusi oda tampa aplink akis ir lūpas.

Įsigaliojančiomis Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo nuostatomis jau dabar yra draudžiama teikti rinkai pridėtinio skonio ir kvapo turinčius tabako gaminius, nes tam tikri priedai naudojami, siekiant sudaryti įspūdį, kad tabako gaminiai yra naudingi sveikatai, kelia mažesnę riziką sveikatai arba pagerina protinę veiklą ir fizinės veiklos rezultatus.
Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė