KĄ TURIME ŽINOTI APIE MENINGOKOKINĘ INFEKCIJĄ?

By 2020-04-088 vasario, 2021Aktualijos, Užkrečiamosios ligos

Meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, artimai bendraujant su sergančiu ar bakterijos nešiotoju. Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų – vidutiniškai 3–4 d. Susirgti šia infekcija didesnė tikimybė yra šaltuoju metų laikotarpiu: rudens, žiemos, pavasario mėnesiais, kuomet yra didelis sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis.

Ši infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų.

2019 metais Lietuvoje užregistruoti 26 meningokokinės infekcijos atvejai, iš jų 4 – mirtys, 2018 m. užregistruota 40 meningokokinės infekcijos atvejų, iš jų 5 – mirtys.

Artimai kontaktavusiems asmenims rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad šis profilaktiškai paskirtų vienkartinę antibakterinių vaistų dozę. Visi kolektyvo nariai turi stebėti savo sveikatą 10 dienų. Pakilus temperatūrai, atsiradus galvos skausmui, odos bėrimui, būtina nedelsiant
kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Artimą sąlytį su ligoniu turėjusių asmenų grupei priklauso:
⚠šeimos nariai;
⚠asmenys, gyvenantys ir miegantys toje pačioje patalpoje (kareivinėse, internatuose ir kt.);
⚠kiti asmenys, turėję artimą sąlytį (bučiniai, kontaktas su seilėmis, valgymas iš bendrų indų, naudojimasis susirgusiojo dantų šepetuku, reanimacija, t. y. gaivinimas ,burna į burną“, intubacija ir kt.).

Efektyviausia apsisaugojimo nuo meningokokinės infekcijos priemonė – skiepai. Tėvams ar globėjams pageidaujant paskiepyti savo vaiką ar pasiskiepyti patiems nuo meningokokinės infekcijos reikia kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistės primena nespecifines profilaktikos priemones:
🙂reguliariai plauti rankas;
🙂laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę);
🙂reguliariai vėdinti ir valyti patalpas;
🙂svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.

Pastebėjus ligos simptomus – nedelskite, o imkitės veiksmų:
❗kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų diena ar naktis;
❗papasakokite apie simptomus, kuriuos pajutote Jūs pats ar Jūsų vaikas;
❗gydytojui pasiūlius, atlikite visus tyrimus, siekiant išsiaiškinti Jūsų ar jūsų vaiko negalavimo priežastį;
❗jei po apžiūros Jūs ar Jūsų vaikas buvo išleistas į namus, stebėkite savo ar savo vaiko būklę, esant būklės pablogėjimui, nedelsiant pakartotinai kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų diena ar naktis.
❗įsitikinti ar tai meningokokinė infekcija galima atlikus „stiklinės testą“ (žr. nuotr.).

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Viktorija Strazdinienė