KAIP VALYTI IR DEZINFEKUOTI NAMUS, SIEKIANT APSISAUGOTI NUO COVID-19

By 2020-03-2227 sausio, 2021Aktualijos, COVID-19, Užkrečiamosios ligos

Šiuo laikotarpiu, esant padidintai rizikai užsikrėsti COVID-19, rekomenduotina rūpestingiau valyti namus ir bendrojo naudojimo patalpas, pavyzdžiui, laiptines. Gyvenamojo būsto nuolatinio valymo tikslas yra sumažinti mikroorganizmų skaičių gyvenamojoje aplinkoje.

Aplinkai valyti ar dezinfekuoti drėgnu būdu naudojamas šiltas vanduo ir kitos įprastinės dezinfekuojančios valymo priemonės. Pats paprasčiausias būdas namų sąlygomis yra pasigaminti tirpalą: 1 litrui šilto muiluoto vandens reikia geriamosios arba kalcinuotos sodos 20 gramų. Buitiniai plovikliai su dezinfekuojančiais priedais taip pat gali būti naudojami gyvenamojo būsto dezinfekavimui. Atkreiptinas dėmesys, jog naudojant dezinfekcinius tirpalus, būtina perskaityti ant jų pakuotės esančias instrukcijas ir jomis vadovautis.

Gyvenamojoje aplinkoje svarbiausia yra nuvalyti dažniausiai liečiamas, ir todėl galimai užterštas mikrobais vietas: išorines ir vidines durų, vonios, virtuvės maišytuvų, šaldytuvo rankenas, raktus nuo namų, nuotolinio valdymo pultelius, klaviatūrą, elektroninius įrenginius (pvz., mobilius telefonus) ir kitus dažnai liečiamus paviršius.

Rankų plovimas. Grįžus iš lauko būtina rankas plauti su muilu, mažiausiai 20 sekundžių, o geriausiai 40–60 sekundžių. Dažnai plaunant rankas geriau tinka skystas muilas, nes jo pH (rūgščių ir šarmų pusiausvyra) yra žemesnė nei kietojo muilo, todėl mažiau dirgina rankų odą.
Laikykitės asmens higienos, plaukite rankas:
• grįžę iš lauko namo;
• pasinaudoję tualetu;
• nusičiaudėję, išsipūtę nosį;
• paglostę naminius gyvūnus, sutvarkę jų tualetą;
• sutvarkę atliekas;
• sutvarkę namus;
• prieš valgymą, pavalgę, parūkę;
• prieš ruošdami maistą, tvarkydami žalią mėsą, žuvį ar kt. maistą.

Nepamirškite rūbų ir batų. Grižus iš lauko viršutinius drabužius rekomenduojama pakabinti atskirai nuo kitų drabužių, batus nušluostyti muiluotu šiltu vandeniu ir pastatyti atskiroje vietoje toliau nuo kitos avalynės.

Laiptinių valymas. Laiptinę rekomenduojama plauti įprastu būdu, naudojant įprastus ploviklius (juose yra dezinfekuojančių priedų). Valyti sausuoju būdu (šluoti) nerekomenduojama, nes tokiu būdu yra pakeliamos dulkės ir mikroorganizmai (ligų sukėlėjai: virusai, bakterijos ir kt.) ir juos gali įkvėpti žmogus. Ypač aktualu ir laiptinės vėdinimas – mažiausiai 2–3 kartus per dieną darant skersvėjus.
Turėklus, langų palanges ir liftus rekomenduojama valyti bent kartą per dieną drėgno šluostymo būdu naudojant įprastus ploviklius.
Telefonspynes (kodinės durų spynas) reikia valyti drėgnu būdu su šluoste (geriau vienkartine) naudojant įprastus ploviklius (juose yra dezinfekuojančių priedų). Po to rekomenduojama telefonspynes dezinfekuoti bent kartą per dieną šluostymo būdu naudojant dezinfekcinius tirpalus (70 proc. alkoholinius dezinfekantus).

Jei jūsų laiptinėje gyvena sergantis ar įtariamas sergantis užkrečiamąja liga, rekomenduojama laiptinę ir turėklus dezinfekuoti alkoholiniu dezinfekantu, kurio koncentracija ne mažesnė nei 70 proc., arba buitiniu balikliu, kuriame chloro koncentracija yra 0,5 proc.

Gyventojai visą parą gali konsultuotis nemokama karštąja koronaviruso linija tel. 1808 arba karštąja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro linija telefonu 8 618 79 984.

Informacija parengta remiantis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro pateikta informacija.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė