PLAUTI RANKAS? BŪTINA PLAUTI!

By 2020-02-2727 sausio, 2021Aktualijos, Užkrečiamosios ligos

BŪTINAI NUSIPLAUKITE RANKAS, JEI: 

  • Važiavote viešuoju transportu.
  • Grįžote iš darbo, parduotuvės, susitikimo namo.
  • Pasinaudojote tualetu.
  • Ruošiatės gaminti maistą.
  • Lankotės ligoninėje.

 Neturėtų kilti klausimų, ar reikia plauti rankas. Rankas plauti BŪTINA.

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJOS PARENGTOS REKOMENDACIJOS DĖL RANKŲ HIGIENOS
Per nešvarias rankas plinta net apie 80 proc. infekcinių ligų. Tyrimų duomenimis, rankų plovimas trečdaliu sumažina viduriavimo tikimybę ir penktadaliu – sergamumą kvėpavimo takų ligomis.

Minimalus rankų plovimo laikas – 20 sekundžių20 sekundžių yra minimalus rekomenduojamas rankų plovimui skirtas laikas, t. y. delnų, pirštų galiukų ir rankų išorės trynimui.
REKOMENDUOJAMA:– Kruopščiai nuplaukite savo nykščiusTyrimai rodo, kad žmonės nuolat pamiršta nusiplauti nykščius, ypač jų išorinę pusę.- Nepamirškite savo dominuojančios rankosŽmonės linkę geriau nusiplauti ne dominuojančią ranką, todėl nepamirškite sąžiningai nuplauti abiejų rankų!– Tinkamiausias – vėsus vanduoRankas geriausiai plauti šaltu ar vėsiu vandeniu, nes karštas vanduo gali pažeisi rankų odą. Tačiau vandens temperatūra nėra svarbiausia. Apsisaugoti nuo mikrobų padeda tinkamas ir dažnas rankų plovimas.– Kokias rankų higienos priemones rinktis?Rankų plovimui rekomenduojama naudoti skystą muilą be antimikrobinių priedų, neutralaus ph, dozatoriuose. Kietas muilas nerekomenduojamas viešose vietose, tačiau gali būti naudojamas namuose, jei juo naudojasi vienas žmogus ar šeimoje niekas neserga užkrečiamąja liga.– Atkreipkite dėmesį į tai, kaip nusausinate rankasTai nesvarbu, jei nusiplovę rankas naudojate popierinius rankšluosčius arba karšto oro džiovintuvą. Tačiau venkite naudotis bendrais rankšluosčiais. Namuose kiekvienas turėtų naudoti tik savo asmeninį rankšluostį, ypač, kai namuose yra ligonis. Kuo dažniau plaukite ir keiskite savo rankšluostį arba naudokite vienkartinius rankšluosčius ir servetėlės. – Rankų antiseptikai nužudo daugumą mikroorganizmųJei nėra galimybės nusiplauti rankų, rekomenduojama naudoti antiseptikus. Tinkamas jų naudojimas nužudo daugumą mikroorganizmų ant rankų ir užkerta kelią ligoms plisti.– Padeda rankų plovimo priminimo ženklaiTyrimai rodo, kad rankų plovimo priminimo ženklai, pakabinti restoranuose arba poliklinikų tualetuose, tikrai paskatina rankas plauti dažniau. Galima paprasčiausiai atspausdinti ar nusipiešti ženklus, raginančius plauti rankas, ir naudoti savo vonioje, ypač jei namuose yra mažų vaikų.
VIDEO kaip plauti rankas

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė