MINIME EUROPOS EPILEPSIJOS DIENĄ

2011 metais pirmą kartą buvo pažymėta Europos Epilepsijos diena. Nutarimą, 2010 metais priėmė Tarptautinis Epilepsijos biuras, kuris vienija viso pasaulio epilepsija sergančių žmonių organizacijas ir Tarptautinės Lygos prieš Epilepsiją Europos komisiją. Buvo nuspręsta, kad Europos Epilepsijos diena bus minima antrąjį vasario pirmadienį. Pirmą kartą ši diena buvo paminėta vasario 14 dieną, t.y. šventojo Valentino, kuris yra ne tik meilės, bet ir sergančiųjų epilepsija globėjas dieną. Šiais metais ji minima vasario 10 dieną.

Šios dienos tikslas – nušviesti visuomenę apie problemas, susijusias su epilepsija. Epilepsija – tai būklė, kuriai būdingi pasikartojantys centrinės nervų sistemos kilmės priepuoliai. Epilepsijos priepuolis – tai staigus, nevalingas, laikinas elgesio pakitimas, apimantis sąmonės, judesių, jutimų, autonominės nervų sistemos pokyčius, lydimus nenormalių smegenų elektrinių iškrūvių. Epilepsija diagnozuojama tada, kai ligonio gyvenime yra įvykę du ir daugiau pakartotinių neprovokuotų (t.y., nesusijusių su jokia žinoma ūmine išorine priežastimi) epilepsinių priepuolių.

EPILEPSIJOS PRIEŽASTYS
Epilepsijos atsiradimo priežaščių gali būti daug ir labai įvairių. Dažniausiai aiškios priepuolių priežasties nustatyti nepavyksta, bet yra žinoma, jog tai –  labai rimtas centrinės nervų sistemos pažeidimas, kurį galėjo išprovokuoti daugybė veiksnių:

  • galvos smegenų traumos,
  • insultas,
  • įvairūs apsinuodijimai cheminėmis medžiagomis,
  • galvos smegenų uždegimas,
  • augliai,
  • paveldėjimas (manoma, kad apie 40 proc. ligonių turi bent vieną giminaitį, kuris taip pat serga šia liga),
  • stresas.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos
specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Viktorija Strazdinienė