DANTŲ ŠEPETĖLIŲ YPATUMAI: KAIP IŠSIRINKTI TINKAMĄ?

By 2020-02-0527 sausio, 2021Aktualijos, Burnos sveikata

Sveika šypsena yra didelis turtas, todėl labai svarbu kaip įmanoma geriau prižiūrėti savo dantis. Kasdienė dantų priežiūra priklauso nuo Jūsų.  Šiuo metu yra didžiulė galimybė rinktis iš gausybės burnos priežiūros priemonių, bet dėl nežinojimo ir ryškiaspalvės reklamos netinkamai pasirinktas dantų šepetėlis gali sukelti neigiamų padarinių, tokių kaip dantenų atsitraukimą, pastovų uždegimą ir dantų jautrumą. Kaip išvengti tokių pasekmių ir išsirinkti tinkamą dantų šepetėlį?


Rankiniai šepetėliai yra labai įvairūs: skiriasi rankenėlės ilgis, forma ir lankstumas, galvutės dydis ir forma, šerelių kiekis, standumas, ilgis ar net jų iškarpymas. Svarbiausia, renkantis šepetėlį, jo kietumas. Vis daugiau odontologų rekomenduoja naudoti minkštus šepetėlius, kurie nepažeidžia nei dantų emalio, nei dantenų. Kuo jautresni dantys ar dantenos kraujuoja, tuo minkštesnį šepetėlį reikėtų naudoti. Kieti šepetėliai skirti tik plokštelėms prižiūrėti, o ne valyti dantis, nes nutrina danties audinius ir traumuoja dantenas.
Rekomenduojama asmeniui turėti 2 šepetėlius – įprastą ir vieno danties (vieno šerelių pluošto) šepetėlį. Šiuo šepetėliu kiekvienas dantis valomas atskirai, valymą pabaigiant naudojant tarpdančių siūlą ar tarpdančių šepetėlius. Taip pat, vieno danties šepetėlį galima naudoti sunkiai prieinamoms vietoms, dygstančių krūminių dantų vagelėms bei susigrūdusiems dantims valyti prieš tai išsivalius dantis su įprastiniu šepetėliu.
Nuo įprasto šepetėlio vieno danties šepetėlis skiriasi tik valymo galvute: ji apvali, nedidelė, iki 5mm skersmens, su nemažu kiekiu suspaustų šerelių. Šiuo šepetėliu yra atliekami švelnūs valomieji judesiai, šepetėlį vedant palei dantenų kontūrą pirmyn ir atgal po 3-4 judesius kiekvienoje danties pusėje. Ir taip po vieną dantį išvaloma visa burna. Toks dantų valymas, kaip ir su įprastu šepetėliu, užtrunka apie 2 minutes.

Elektriniai dantų šepetėliai (rotaciniai arba vibruojantys) gerai nuvalo dantų paviršių, tačiau gali pažeisti dantų emalį ar dantenas, ypač jei naudojamos didelio abrazyvumo (dantis balinančių) dantų pastos. Ilgą laiką (ne vienerius metus) valant dantis tokiu šepetėliu gali atsirasti pleištinių defektų dantų kaklelio paviršiuje.
Ultragarsiniai dantų šepetėliai sukelia vibraciją (apie 30 000 k./min.), kuri veikia bakterijas ir valo apnašas net 3–4 mm atstumu nuo šerelių galų, todėl yra geriau išvalomos sunkiai pasiekiamos dantų zonos bei dantenų kišenės.

Šepetėliai turi būti laikomi atvirame ore galvute į viršų, nesiliesti su kitais šepetėliais. Tai svarbu tam, kad nesikauptų drėgmė ir bakterijos, kurios gali būti perduodamos liečiantis gretimiems dantų šepetėliams.
Šepetėlį rekomenduojama keisti kas 2-3 mėnesius, ypatingai tada, kai šereliai išsikraipo, nusidėvi ir praranda elastingumą. Šepetėlį būtina keisti po ligos, pavyzdžiui, po peršalimo. Šepetėlio tinkamumo trukmė priklauso nuo valymo dažnumo bei naudojamo dantų valymo metodo. Kaip valyti dantis?Dantis reikia valyti ryte ir vakare po 2-3 min. Galima naudoti įvairius dantų valymo būdus: vibracinių judesių, sukamųjų judesių, vertikaliųjų bei horizontaliųjų judesių. Nėra metodo, kuris išpildytų visų pacientų poreikius. Valymo metodų pasirinkimas priklauso nuo individo amžiaus, jo motyvacijos, dantų ir dantenų būklės ir panašiai.
Dantų valymo taisyklės:

  1. Kiekvienas dantis turi būti valomas individualiai bent jau po 20 sekundžių.
  2. Dantis valyti reikia ne tik iš išorės, tačiau ir iš vidaus. Reklamose dažniausiai matomas tik paviršinis valymas perduoda netinkamą informaciją, kuri vėliau trukdo išmokti tinkamai valytis dantis.
  3. Tarpdančių valymas yra itin atsakingas ir daug dėmesio reikalaujantis darbas. Būtent tarpdančiuose labiausiai ir kaupiasi minkštosios apnašos, kurios vėliau virsta kietosiomis. Švelniai, tačiau gerai nuvalykite ir liežuvį, kad pašalintumėte bakterijas.
  4. Po valymo būtina burną praskalauti skysčiu. Jeigu nenorite jo naudoti – puikiai tiks vanduo su druska arba ramunėlių užpilas, kuris kovoja su bakterijomis bei uždegimu.

Tinkama burnos higiena tikrai nėra sudėtingas uždavinys, tai – kasdienė rutina, prie kurios tereikia įprasti! Pabandykite – juk sakoma, kad geram įpročiui išsiugdyti arba blogam pamiršti tereikia 21 dienos.
Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė