AUKŠTA ALERGIJOS ŽIEDADULKĖMS RIZIKA

Alergija neretai vadinama šio amžiaus epidemija, nes sergamumas šia liga ne tik, kad nemažėja, bet nuolat auga jau du šimtmečius. Pasaulyje 10- 25 % žmonių yra alergiški arba kenčia nuo kurios nors alergijos formos, dažniausiai serga jauni iki 30 metų žmonės, o vyresniame amžiuje sergamumas mažėja.

Atkreipiame žiedadulkėms jautrių gyventojų dėmesį, kad jau nuo 2020 m. sausio vidurio Lietuvoje yra aukšta alergijos žiedadulkėms rizika. Pirmą kartą per visą Lietuvoje vykdytų stebėjimų laikotarpį yra susiklosčiusios tokios aplinkybės. Bendrą žiedadulkių krūvį didina su tolimosiomis pernašomis iš Austrijos, Vokietijos, Lenkijos atnešamų alksnio žiedadulkių pliūpsniai. Oru plintančios žiedadulkės yra svarbus išorinis aeroalergenas, jautriems asmenims sukeliantis alerginio rinito požymius. Alergeninių žiedadulkių kiekis ore saulėtomis dienomis yra didelis.

Informuojame, kad vaikai ir beržinių augalų žiedadulkėms jautrūs žmonės gali patirti sveikatos sutrikimų, todėl jie turi imtis apsaugos nuo žiedadulkių priemonių. 
Viena iš pagrindinių apsaugos priemonių – vengti kontakto su žiedadulkėmis. Neigiamą žiedadulkių poveikį sveikatai sumažinsite, jei:

  • vėdinsite gyvenamąsias patalpas anksti ryte,
  • trumpiau būsite lauke,
  • grįžę iš lauko iš karto persirengsite,
  • nusiprausite veidą ir visą kūną po dušu.

Nevaldoma ir negydoma alergija progresuoja. Pati pavojingiausia reakcija yra anafilaksinis (alerginis) šokas, kurį dažniausiai sukelia vaistai ir vabzdžių įkandimai. Kitos, silpnesnės reakcijos, sukelia odos, bronchų pakenkimus. Savarankiškai gydytis nuo alergijos negalima, nes galima dar daugiau sau pakenkti. Jokia alergija nepraeina savaime.

Daugiau informacijos rasite:

ispejimas_ziedadulkems_jautriems_zmonems_.html

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos
specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Viktorija Strazdinienė