TARPTAUTINĖ NERŪKYMO DIENA

By 2019-11-2128 sausio, 2021Aktualijos, Psichoaktyviosios medžiagos

Tarptautinė nerūkymo diena yra minima kiekvienų metų trečiąjį lapkričio ketvirtadienį. Ši diena yra puiki proga atkreipti rūkančiųjų dėmesį į galimybes atsisakyti rūkymo savo ir savo artimųjų sveikatos labui.

Tabako rūkymas yra labiausiai paplitusi priklausomybės liga, kuriai būdinga lėtinė eiga, didelė atkryčio tikimybė, menkas gydymo efektyvumas. Cigaretėje yra daugiau kaip 4000 cheminių medžiagų, iš kurių bent 250 yra identifikuotos kaip pavojingos, o 50 – sukeliančios vėžį. Higienos instituto duomenimis rūkymas yra susijęs su lūpų, burnos ertmės ir ryklės, gerklų, trachėjos, bronchų ir plaučių piktybiniais navikais, kraujotakos ir kvėpavimo sistemų ligomis. Pasyvus rūkymas taip pat kelia pavojų sveikatai. Nors dūmai gali būti nematomi ir bekvapiai, jie gali likti ore iki penkių valandų, tad užterštu oru kvėpuojantiems asmenims didėja rizika susirgti plaučių vėžiu, lėtiniais kvėpavimo sutrikimais ir sumažinti plaučių funkcionavimą.

Statistikos departamento duomenimis, 2018 m. vienam 15 metų ir vyresniam gyventojui teko 1164 cigaretės, įsigytos mažmeninėje prekyboje ir maitinimo įmonėse (3,2 proc. mažiau nei 2017 m.). Visgi pastebima, jog rūkymo tendencijos keičiasi – cigarečių vartojimas per pastaruosius ketverius metus mažėja, tačiau vis labiau populiarėja bedūmiai tabako gaminiai bei elektroninės cigaretės.

Svarbu atsižvelgti į tai, jog tiek bedūmių tabako gaminių, tiek elektroninių cigarečių ilgalaikio vartojimo pasekmės sveikatai nėra išaiškintos. Nėra pakankamai ištirtas elektroninių cigarečių skysčiuose esančių medžiagų toksiškumas. Pasaulio sveikatos organizacija ir kitos tabako kontrolės
organizacijos skatina visus vartotojus elgtis apdairiai ir susilaikyti nuo elektroninių cigarečių vartojimo, nes nėra iki galo ištirtos ilgalaikės galimos jų vartojimo pasekmės.


„Nugalėti blogus įpročius galima tik šiandien, o ne rytoj“ –
Konfucijus.

Kas ir kaip keičiasi metus rūkyti?
Privalumai, kuriuos pastebėsite iškart metus rūkyti:

 Sutaupysite pinigų. Rūkymas – brangus malonumas. Kainuoja ne tik cigaretės, bet ir išlaidos žiebtuvėliams, kramtomai gumai, pradegintoms sėdynėms.
 Maistas tampa skanesnis.
 Pagerėja kvapai. Rūkaliai nepasižymi gera uosle, todėl dažnai net nejaučia, kad rūkalų kvapo prisigėrę jų drabužiai ir plaukai.
 Miegas tampa kokybiškesnis. Teigiama, kad rūkaliai miega prasčiau. O juk miegas yra būtina sąlyga, kad jaustumeisi žvalus ir energingas.
 Gražesnė išvaizda. Geltoni dantys, slenkantys ir lūžinėjantys plaukai,
papilkėjusi ir susiraukšlėjusi oda tavęs tikrai nepuošia. Todėl atsisakyti rūkyti verta ir siekiant išlikti jaunam ir gražiam ilgesnį laiką.

Kaip keičiasi sveikata metus rūkyti?
Po 20 min. kraujospūdis ir širdies susitraukimų dažnis tampa normalus.
Po 8val. normalizuojasi kraujyje esantis deguonies kiekis.
Po 24 val. iš organizmo pašalinamas anglies monoksidas ir po truputį pradeda valytis plaučiai.
Po 48 val. paaštrėja uoslės ir skonio pojūčiai.
Po 72val. atsipalaiduoja bronchai ir tampa lengviau kvėpuoti.
Po 2-12 savaičių pagerėja viso kūno kraujotaka ir geriau funkcionuoja plaučiai. Pradeda nykti tokie simptomai.
Po 3-9 mėnesių pradeda nykti tokie simptomai kaip kosulys, dusulys ir plaučių funkcija pagerėja bent 10 procentų.
Po 1 metų palyginti su rūkančiaisiais, per pusę sumažėja miokardo infarkto riziką.
Po 5 metų miokardo infarkto rizika tampa tokia kaip ir nerūkančiųjų ir dvigubai sumažėja gerklės, stemplės, kasos vėžio rizika.
Po 10 metų palyginti su rūkančiaisiais, per pusę sumažėja plaučių vėžio tikimybė.
Po 15 metų rizika susirgti miokardo infarktu visiškai sumažėja ir susilygina su nerūkančiųjų.

Priežasčių, dėl kurių verta mesti rūkyti, yra daug, bet tik svarbiausias galima atrasti asmeniškai. Būkite teigiamas pavyzdys vaikams, suaugusiems ir visai visuomenei.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė