SVEIKOS MITYBOS UŽSIĖMIMAI ŠIAULIŲ R. DUBYSOS AUKŠTUPIO MOKYKLOS AUKŠTELKĖS IR BUBIŲ SKYRIUOSE

Norint išvengti sveikatos sutrikimų ir jų nulemtų neigiamų pasekmių ateityje, būtina rinktis sveikatai palankius maisto produktus ir atsižvelgti į pagrindinius sveikos mitybos principus.

IŠSKIRIAMI TRYS SVARBIAUSI SVEIKOS MITYBOS PRINCIPAI:

NUOSAIKUMAS – svarbu visas maistines medžiagas vartoti saikingai. Jei vienos ar kitos maisto medžiagos vartojama per daug arba per mažai, tai gali pakenkti sveikatai. Pavyzdžiui, svarbu su maistu gauti optimalų baltymų kiekį, nes baltymai yra imuninės sistemos veiklos užtikrinimo pagrindas ir atlieka daugybę gyvybiškai svarbių funkcijų, tačiau baltymų suvartojant per daug gali kilti alergijų pavojus ar sutrikti virškinimas.

ĮVAIRUMAS. Su maistu būtina gauti apie 40 maisto medžiagų, tačiau nėra nė vieno maisto produkto, kuriame būtų absoliučiai visos maistinės medžiagos. Pavyzdžiui, duona yra svarbus B grupės vitaminų šaltinis, tačiau geležis iš duonos pasisavinama maždaug 3 kartus blogiau nei iš mėsos. Tad tik vartojant įvairius maisto produktus galima patenkinti visų organizmui būtinų maistinių medžiagų poreikį.

SUBALANSUOTUMAS – šiuo terminu apibūdinamas tinkamas santykis tarp baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir mineralinių medžiagų. Įvairių maisto medžiagų poreikis yra labai individualus ir priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip amžius, lytis, fizinis aktyvumas.

Pagrindinės sveikos ir tvarios mitybos rekomendacijos

 • Valgykite įvairų maistą.
 • Kiekvieną dieną valgykite visagrūdžių produktų.
 • Penkis kartus per dieną valgykite daržovių, vaisių ar uogų.
 • Kontroliuokite riebalų vartojimą.
 • Rinkitės liesą mėsą ir liesos mėsos produktus. Ribokite perdirbtos mėsos ir raudonos mėsos kiekį.
 • Vartokite liesus pieno produktus.
 • Valgykite žuvį du ar tris kartus per savaitę.
 • Ribokite maisto produktus ir gėrimus, kuriuose yra daug cukraus.
 • Valgykite nesūrų maistą. Gamindami maistą ribokite druskos kiekį.
 • Rinkitės maisto produktus, pažymėtus simboliu „Rakto skylutė“.
 • Gerkite pakankamai vandens.
 • Valgykite reguliariai ir saikingai.
 • Žindykite kūdikius ir mažus vaikus.
 • Gamindami ar rinkdamiesi jau pagamintą maistą, rinkitės tausojančius maisto gaminimo būdus.
 • Atkreipkite dėmesį į maisto produktų etiketes.
 • Venkite vartoti alkoholinius gėrimus.
 • Palaikykite energijos balansą, daugiau dėmesio skirkite fiziniam aktyvumui.
 • Siekite, kad jūsų mityba būtų ne tik sveikatai palanki, bet ir tvari.

Būtina prisiminti, kad labai svarbu laikytis ne vienos ar kelių rekomendacijų, bet būtų atsižvelgiama į jas visas.

REKOMENDUOJAMA RINKTIS MAISTO PRODUKTUS, ATSIŽVELGIANT Į MAISTO PASIRINKIMO PIRAMIDĘ.

,,Maisto pasirinkimo piramidė“ parodo, kokią paros maisto davinio dalį turėtų sudaryti viena ar kita maisto produktų grupė ar maisto produktas, t. y. kokius maisto produktus rekomenduojama vartoti kasdien ir kelis kartus per dieną, kokius maisto produktus rekomenduojama vartoti rečiau ir saikingai bei kokius – retai ir mažai, kad mityba būtų tinkama ir sveika.

Reiktų atkreipti dėmesį, kad ,,Maisto pasirinkimo piramidė“ rekomenduoja ir augalinius, ir gyvūninius maisto produktus, bet augalinių maisto produktų vartojimas beveik neribojamas, rekomenduojami didžiausi jų kiekiai. Daugiausiai per parą rekomenduojama suvartoti daržovių ir vaisių bei grūdinių, ypač visagrūdžių produktų; rekomenduojama vartoti kuo įvairesnes daržoves ir vaisius, geriausiai – šviežias, Lietuvoje išaugintas, tačiau, kai trūksta šviežių vaisių ar daržovių, galima valgyti ir šaldytas ar džiovintas.

Mėsa, žuvis, pienas ir jų produktai yra gyvūninių baltymų tiekėjai, o baltymai, ypač gyvūniniai yra pagrindinis nepakeičiamų amino rūgščių šaltinis, todėl labai svarbūs organizmo augimui ir vystymuisi. Be to, pienas ir pieno produktai – vienas iš pagrindinių baltymų ir kalcio šaltinių. Rekomenduojama šių grupių maisto produktus, kaip ir riešutus, augalinį aliejų vartoti kasdien (ar rečiau), bet saikingai.

Piramidės viršūnėje pavaizduoti riebalai, saldumynai, rafinuotas cukrus, druska, iš kurių gaunama daug energijos, o būtinų organizmui maisto medžiagų juose beveik nėra. Reikėtų valgyti tik labai mažus šių produktų kiekius ir rečiau.

Minint Europos sveikos mitybos dieną – visą lapkričio mėnesį Šiaulių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, kartu su Šiaulių r. Dubysos aukštupio mokyklos Aukštelkės ir Bubių skyrių 2-3 klasių mokiniais ir ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių ugdytiniais, užsiėmimų apie sveiką mitybą metu, kūrė sveikos mitybos pasirinkimo piramides ir palankios sveikatai mitybos lėkštes, mokėsi sveikos mitybos principų ir taisyklių, susipažino su daržovių ir vaisių gausa.

Parengta pagal: https://www.hi.lt/sveikatai-palanki-mityba/; https://sam.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/visuomenes-sveikatos-prieziura/mityba-ir-fizinis-aktyvumas-2/sveikos-mitybos-rekomendacijos

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Viktorija Tuzinienė